Connect with us

Genel

Yeni Opel Astra: Kendinden Emin, Elektrikli ve Verimli

 Opel bugün Astra’nın yepyeni altıncı neslini tanıttı. Opel’in en çok satanının başarı öyküsü, 30 yıl önce efsanevi Kadett’in soyundan gelenlerle başladı. Alman üretici, yepyeni Astra ile şimdi bir sonraki bölümü açıyor: İlk kez, kompakt sınıf model elektrikli olarak sunuluyor.Opel, yeni Astra’yı plug-in hybrid olarak iki performans seviyesinde sunacak. Ayrıca, sürtünme optimizasyonlu altı vitesli manuel ve sekiz vitesli otomatik şanzımanlarla birlikte yüksek verimli benzinli ve dizel motorlara sahip versiyonlar da mevcut.

Yeni Opel Astra aynı zamanda marka için bir tasarım ifadesidir. Şeffaf, gergin yüzeyler, gereksiz unsurlardan arındırılmış ve yeni marka yüzü olan Opel Vizor ile daha önce hiç olmadığı kadar dinamik. Bir sonraki kompakt sınıf nesli ile Opel, Astra’nın yeni bir çağ tanımlamaya hazır olduğunu gösteriyor.

Yeni Opel Astra, bu yıl, alçak bir görünüme ve öncekinden daha fazla alana sahip, sportif bir beş kapılı olarak piyasaya sürülecek. 4.374 milimetre uzunluğu ve 1.860 mm genişliği ile kompakt sektörünün en tatlı noktasını vuruyor.

Özellikle kısa ön çıkıntı sayesinde, yeni Astra, 2.675 mm’lik (+13 mm) önemli ölçüde artan dingil mesafesine rağmen önceki modelden sadece 4.0 mm daha uzun. Kaslı, kendinden emin duruşuna rağmen, yeni Astra’nın ayarlanabilir zemine sahip pratik bagajı, sürücüye ve dört yolcuya 422 litre bagaj hacmi sunmaya devam ediyor.

Yeni nesil, Opel’in üretimin bu sonbaharda başlayacağı Rüsselsheim’daki genel merkezinde tasarlandı ve geliştirildi. 2015 yılında piyasaya sürülen selefi gibi, yeni gelen de müşterilerin daha önce yalnızca daha pahalı araçlardan bildiği yenilikleri kompakt sınıfa getiriyor. Örneğin, Astra geceyi gündüze çevirebilir: uyarlanabilir Intelli-Lux LED ® Pixel ışığının en son evrimi, doğrudan Opel’in amiral gemisi Insignia’dan gelir ve 168 LED öğesiyle kompakt ve orta ölçekli pazar sektörlerinde öncüdür.

Yeni nesil Astra’nın iç mekanında zamanda bir sıçrama yaşandı. Tamamen dijital Pure Panel ile analog enstrümanlar tarihe karışıyor. Bunun yerine, taze, modern grafiklere sahip yeni insan-makine arayüzü (HMI), müşterilere saf, daha sezgisel bir deneyim sunuyor. Yolcular, tıpkı bir akıllı telefon gibi, ekstra geniş dokunmatik ekranlar aracılığıyla yeni Astra’yı sezgisel olarak kullanabilirler. Opel tasarımcıları ve mühendisleri, sürücünün gerekli tüm bilgileri ve kullanışlı işletim seçeneklerini almasını, ancak gereksiz veri veya işlevlerle yüklenmemesini sağlamak için büyük özen gösterdi. Ek olarak, iklim kontrolü gibi temel ayarlar, fiziksel anahtarlar ve düğmeler aracılığıyla çalıştırılabilir.

Tipik olarak Opel, yeni kompakt sınıf modelinin olağanüstü oturma konforudur. Kendi bünyesinde geliştirilen ön koltuklar AGR (“Aktion Gesunder Rücken eV”) sertifikalıdır ve örnek teşkil eden ergonomileriyle özellikle uzun yolculuklarda son derece konforludur. Sürücü, baş üstü gösterge ekranından yarı otomatik Intelli-Drive 2.0 yardım sistemine ve Intelli-Vision 360 derecelik kameraya kadar son teknoloji yardım sistemleri tarafından destekleniyor.

“Yepyeni Astra – yeni bir Blitz doğuyor! Sansasyonel tasarım ve sınıfında lider teknoloji ile. Mümkün olan en düşük emisyonlar için elektrikli ve yüksek verimli; yeni bir döneme giriliyor. Astra, en küçük ayrıntısına kadar en yüksek hassasiyetle yürütülür. Opel CEO’su Michael Lohscheller, yeni nesil Astra’nın başka bir çok satan olmak ve birçok yeni müşteriyi markaya çekmek için gereken her şeye sahip olduğundan eminiz” dedi.

Cesur ve saf Opel tasarım felsefesinin yeni yorumu

Mokka, Crossland ve Grandland SUV’lardan sonra yeni Astra, Opel’in markanın cesur ve saf tasarım felsefesini yorumlayan ilk hatchback’i. Opel Vizor (markanın ilk olarak Mokka’da ve merkezi dış tasarım öğesinde görülen yeni yüzü), dikey ve yatay eksenlerin – kaputtaki keskin kıvrım ve gün ışığı yanan farların kanat şeklindeki grafiğinin – Opel Pusulası’nı takip ediyor. ortada Opel Blitz amblemi ile kesişir. Yeni Astra’nın daha da geniş görünmesini sağlayan önden uzanan Vizor, ultra ince Intelli-Lux LED ® farlar ve Intelli-Vision sisteminin ön kamerası gibi teknolojileri de sorunsuz bir şekilde entegre ediyor . Yandan bakıldığında, yeni nesil Astra, C sütununun belirgin öne eğimi sayesinde özellikle dinamik görünüyor.

Arkada, Opel Compass, merkezi olarak monte edilmiş Blitz, dikey olarak hizalanmış yükseğe monte edilmiş fren lambası ve arka lambalar (tüm dış aydınlatmalarda olduğu gibi enerji tasarruflu LED) tarafından tekrarlanır. Blitz amblemi aynı zamanda son teknoloji kompozit malzemeden yapılmış bagaj kapağı mandalı olarak da işlev görür. Bu teknoloji sadece hafif ve sağlam olmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle ince arka lambalar gibi tasarım detaylarının hassas şekilde uygulanmasına da olanak tanır.

Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams, “Yeni Astra, yeni tasarım uygulamamızın heyecan verici bir sonraki adımını temsil ediyor” diyor. “Cesur Vizor ön yüzü, güçlü kaslı tekerlek bombeleri ve şeffaf yüzeyi ile yeni Astra, çok sportif ve kendinden emin bir kişiliğe sahip. İç mekan da geleceğe cesur bir adım atıyor. Yeni Pure Panel’in kusursuz cam görünümlü güçlü sürücü odaklı kokpiti, müşterilerimize yepyeni bir duygusal deneyim yaşatacak.”

Tamamen cam seçeneği ile yeni nesil Pure Panel dijital kokpit

Aynı Alman hassasiyeti, ilk kez Mokka’da tanıtılan yeni nesil Pure Panel’in mutlak vurgu olduğu iç mekanda da geçerlidir. Bu geniş, dijital kokpit (isteğe bağlı olarak tamamen camlı), sürücü tarafı havalandırmasıyla birlikte yatay biçimde sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş iki adet 10 inç ekrana sahiptir. Ön camda yukarıya doğru yansımaları önleyen panjur benzeri bir katman sayesinde tasarım, ekranların üzerinde bir başlıktan vazgeçerek yüksek teknoloji işlevselliğini ve ambiyansı daha da geliştiriyor.

İnce hazırlanmış tuşlar biçiminde minimuma indirilmiş fiziksel kontroller ile Pure Panel, dijitalleştirme ve sezgisel kullanım arasında optimum dengeyi sağlar, rahatsız edici görsel uyaranlardan arındırılmış ve alt menülere ihtiyaç duymaz. Bağlantılı servislere sahip yeni nesil multimedya bilgi-eğlence sistemleri – hem doğal dilde ses kontrolü hem de dokunmatik olarak çalıştırılabilir – tüm model çeşitlerinde standart olarak kablosuz Apple CarPlay ve Android’e bağlanabildiğinden, kablolara da gerek yoktur. Uyumlu akıllı telefonlar aracılığıyla otomatik.

Dinamik ancak dengeli yol tutuşu, “Autobahnproof” frenleme ve stabilite

Yeni Astra, geliştirmenin başından itibaren Opel DNA’sının yerleşik olduğu, son derece esnek EMP2 çoklu enerji mimarisinin üçüncü neslini temel alıyor. Bu, yol tutuşunun dinamik olduğu kadar dengeli olduğu ve her Opel gibi yeni modelin de “Autobahnproof” olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, yüksek hız yeteneği birincil geliştirme hedefiydi.

Şasinin direksiyon ve yanal sertliği – önde McPherson gergi süspansiyonu, arkada burulma çubuğu – yüksek yalpalama kontrolü (yatay eksen etrafındaki hareketin sönümlenmesi) için tasarlanmıştır. Frenleme altında, yeni model güçlü durma gücü sağlar ve düz bir çizgide olduğu kadar virajlarda da oldukça dengeli kalır. Yeni Astra’nın burulma sertliği öncekinden yüzde 14 daha yüksek.

Yarı otomatik şerit değiştirme dahil gelişmiş sürücü yardım sistemleri

Yeni Astra’nın mimarisi aynı zamanda en yeni otomatikleştirilmiş sürücü yardım sistemlerini de içeriyor. Ön camdaki çok işlevli kameraya ek olarak, teknoloji, dört gövde kamerası (biri önde, biri arkada ve birer yanda), beş radar sensörü (biri önde ve biri her köşede) ve ayrıca ultrasonik sensörler ön ve arka olarak.

Kameralar ve sensörler, kameraların ve radarın menzilini genişleten Intelli-Drive 2.0’da e-horizon bağlantısı ile entegre edilmiştir. Bu, sistemin virajlardaki hızı uyarlamasını, hız önerilerinde bulunmasını ve yarı otomatik şerit değişiklikleri yapmasını sağlar. Direksiyon simidindeki eller serbest algılama, sürücünün her zaman meşgul kalmasını sağlar.

Arka çapraz trafik uyarısı, uzun menzilli kör nokta algılama ve otomobili sürüş şeridinin ortasında tutan aktif şerit konumlandırma, Intelli-Drive 1.0’ı içeriyor.

Otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemlerinin uzun listesi ayrıca, ayarlanan hızı aşmadan öndeki aracı takip etmek için hızı artıran veya azaltan ve gerektiğinde durma noktasına kadar fren yapabilen uyarlanabilir hız sabitleme sistemini de içerir. Otomatik şanzıman ile “Stop & Go” sayesinde sürüş otomatik olarak devam eder.

Sınıfında lider yardım sistemleri teklifinde ayrıca büyük bir baş üstü ekran ve daha kolay park etmek için bir kamera ve radar tabanlı sistem olan Intelli-Vision bulunur.

Yeni Astra prim Intellistudio Lux Piksel Işık getiriyor ® kompakt pazar sektörüne

Astra’nın ileri teknoloji taşıyıcısı rolü, Opel markasının tipik uzmanlık alanları olan aydınlatma ve koltuklarda devam ediyor. Önceki model, 2015 yılında uyarlanabilir matris ışığının piyasaya sürülmesinde öncü bir rol oynadı ve yeni nesil, şimdi ilk kez kompakt pazar sektörüne aydınlatmadaki en yeni gelişmeyi getiriyor – Intelli-Lux LED ® Piksel Işık. Opel’in Grandland SUV ve Insignia amiral gemilerinde halihazırda mevcut olan bu son teknoloji, her biri ultra ince farda 84 olmak üzere segment lideri toplam 168 LED elemana sahiptir. Uzun far, diğer yol kullanıcıları için parlama olmadan milisaniyeler içinde kusursuz bir şekilde ayarlanır. Yaklaşan veya öndeki trafik tam olarak “kesilir”. Işığın menzili ve yönü, sürüş durumuna ve çevreye göre değişir.

Masajlı ve havalandırmalı, sınıfının en iyisi AGR ergonomik koltuklar

Opel’in ergonomik AGR koltukları ödüllü bir üne sahiptir ve yeni Astra bu uzun süredir devam eden geleneği sürdürmektedir. “Aktion Gesunder Rücken e. V.” (“Sağlıklı Sırtlar Kampanyası”) ön koltukların konumu, önceki modele göre 12 mm daha alçaktır ve “sportif” bir sürüş hissini daha da artırır. “Spor” veya “Konfor” konturlarına göre optimize edilmiş koltukların köpük yoğunluğu ile iyi bir duruş garanti edilir.

Yeni Astra’nın AGR ön koltukları, kompakt sınıfın sunduğu en iyisidir ve elektrikli yatırmadan elektro-pnömatik bel desteğine kadar çok çeşitli isteğe bağlı ayarlamalara sahiptir. Nappa deri kaplamada, havalandırma, sürücü için masaj ve önde olduğu kadar arkada da ısıtma sunarlar. Şık Alcantara döşemeli koltuklar da mevcuttur.

Astra, güçlü plug-in hibritlerle ilk kez elektrikli oluyor

Yeni Astra, güçlü plug-in hibrit elektrikli tahrikin yanı sıra yüksek verimli benzinli ve dizel motorlarla satışların başlangıcından itibaren satışa sunulacak ve Opel’in kompakt sınıf modelini marka tarihinde ilk kez heyecanlandıracak. Güç, benzinli ve dizel modellerde 81 kW (110 hp) ile 96 kW (130 hp) arasında, plug-in hibrit modellerde ise 165 kW (225 hp) sistem çıkışına kadar değişir. Benzinli ve dizel motorlarda altı vitesli şanzıman standart, daha güçlü motorlarda isteğe bağlı sekiz vitesli otomatik şanzıman (plug-in hibritlerde elektrikli).

Opel, bu sonbaharda yeni Astra için sipariş defterlerini açacak. İlk müşteriler arabalarını gelecek yılın başlarında teslim alacaklar.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni eSprinter ve Sprinter, 2024’ün ikinci yarısında Türkiye’de

Bugüne kadarki en çok yönlü ve verimli tamamen elektrikli Mercedes-Benz eSprinter modelleri Avrupa’da satışa sunuldu. Yılın ikinci yarısından itibaren de Türkiye’de.

Çok sayıda yeni dijital ekstraya sahip eSprinter ve Sprinter, en güncel nesil MBUX dışında ek ve bazı durumlarda yeni ve daha da gelişmiş işlevlere sahip güvenlik ve destek sistemleriyle donatılıyor.

eSprinter 440 kilometreye (WLTP verisi) kadar menzil sağlıyor.

Hafif ticari araçların elektrikli ismi yeni Mercedes-Benz eSprinter yakında yollara çıkacak. Müşteriler için sağladığı katma değer, çok yönlülük ve esneklikle dikkat çeken, iki gövde tipi ve uzunluğu ile üç batarya boyutuna sahip yüksek taşıma kapasiteli yeni eSprinter farklı kullanım alanlarıyla öne çıkıyor. Daha fazla menzil ve daha fazla yük taşıma arasında tercih yapılabilen yeni eSprinter, 56 kWh veya 113 kWh kullanılabilir batarya kapasitesiyle Avrupa’da satışa sunuldu. 2024’ün ikinci yarısında Türkiye’de de satışa sunulacak yeni eSprinter’ın ürün gamına 81 kWh kapasiteli bir versiyon da eklenecek. Ayrıca ilerleyen dönemde ilk kez şasi kamyonet olarak da satışa sunulacak. Bu sayede de çok sayıda sektör için temel bir araç haline gelecek. Buna ek olarak, MBUX bilgi-eğlence sistemi, gelişmiş güvenlik ve destek sistemleri ve daha zengin bir donanım ile ilk kez akıllı, dijital bağlantı avantajı da sunuyor. Ayrıca eSprinter’da isteğe bağlı bir römork bağlantısı da olacak.

The new Mercedes-Benz eSprinter
The new Mercedes-Benz eSprinter

Çok yönlü ve verimli: Yeni Mercedes-Benz eSprinter

Verimlilik, menzil ve yük hacmi ile çok yönlü bir araç olarak öne çıkan yeni Mercedes-Benz eSprinter, çok sayıda teknik yenilik içermesinin yanında üç modülden oluşan yeni bir konsepti de esas alıyor. Böylece farklı uzunluk ve gövdelerle geliştirilme ve tasarlanma özgürlüğü sunuyor.

Tek tip bir gövde şeklinde tasarlanan ön modül, tüm yüksek voltajlı bileşenleri kapsıyor ve aks mesafesi ve batarya boyutundan bağımsız olarak değişiklik yapmadan tüm araç çeşitleriyle birleştirilebiliyor. Alandan tasarruf sağlayan entegre yüksek voltajlı batarya modülü gövdenin altında bulunuyor. Akslar arasındaki batarya konumu, sağlam batarya gövdesi ile yüksek voltajlı bataryanın en uygun şekilde yerleştirilmesini sağlıyor. Düşük ağırlık merkezi, yol tutuşu üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Elektrik tahrikli arka aksa sahip arka modül de yeni eSprinter’ın tüm modellerinde kullanılıyor. Kompakt ve güçlü elektromotor da arka modüle entegre edilmiş durumda.

Mercedes-Benz eSprinter

Elektrikli güç-aktarma sistemleri ve yüksek voltajlı batarya

Yeni Mercedes-Benz eSprinter’daki elektrik tahrikli arka aks müşterilere; araç uzunlukları, maksimum brüt araç ağırlığı (4,25 tona kadar), çekme kapasiteleri (2 tona kadar) ve yük hacmi (maksimum 14 m³) açısından önemli avantajlar sağlıyor. Yeni eSprinter, her biri maksimum 100 ve 150 kW güç sağlayan verimli bir elektromotorla sunuluyor. Yeni sabit mıknatıslı senkron motor (PSM), özellikle yüksek verimliliğiyle öne çıkıyor. Müşteriler, menzil ve taşıma kapasitesi açısından kendi bireysel gereksinimlerine bağlı olarak yeni eSprinter için üç farklı batarya boyutu arasından seçim yapabiliyor (113 kWh, 81 kWh veya 56 kWh). WLTP döngüsüne dayalı bir simülasyonla hesaplanan elektrikli menzil 440 kilometreye kadar ulaşıyor (şehir içinde 500 kilometreye kadar). eSprinter’daki yeni DAUTO otomatik geri kazanım sistemi son derece verimli ve konforlu bir sürüş tarzı sağlıyor. Radardan, kameradan ve navigasyon verilerinden gelen bilgiler toplanarak işleniyor ve enerji geri-kazanım yoğunluğu gerçek zamanlı olarak sürüş koşullarına uyarlanıyor. Ayrıca ECO Assist işlevi ile, donanıma ve ülkeye bağlı olarak, önde bir aracın olup olmadığını, hız sınırının ne olduğunu veya ileride bir yokuşun olup olmadığını analiz ediyor ve ayağın gaz pedalından ne zaman çekilmesi gerektiğini gösterge panelinde belirtiyor. Ayrıca üç sürüş modu, maksimum konfor veya maksimum menzil arasında seçim yapma olanağı sağlıyor.

Mercedes-Benz hızlı sarj

Tüm Mercedes-Benz elektrikli van modelleri gibi yeni eSprinter da hem alternatif akım (AC) hem de doğru akım (DC) şarj olanağına sahip. Entegre şarj cihazı, hızlı şarj istasyonunda 115 kW’a kadar (isteğe bağlı) doğru akımla şarj olanağı sağlıyor. Böylece 56 kWh kapasiteli batarya, maksimum 115 kW ile yaklaşık 28 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj oluyor. Kullanılabilir kapasitesi 113 kWh olan bataryanın şarj olması maksimum 115 kW ile yaklaşık 42 dakikaya sürüyor.

 

Geleneksel tahrikli yeni Mercedes-Benz Sprinter maksimum esneklik sunuyor

Yeni Mercedes-Benz Sprinter; arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli olmak üzere farklı güç aktarma türleriyle ve maksimum brüt araç ağırlığıyla (5,5 tona kadar) farklı sektörler ve kullanım alanlarının gereksinimlerini karşılıyor.

 

Yüksek verimlilik seviyesine sahip 2,0 litre hacimli dizel motorun (OM654) yanında seçilen modele ve güç aktarma tipine bağlı olarak 110 kW, 125 kW ve 140 kW olmak üzere dört farklı güç seçeneği bulunuyor. Güç aktarımını konforlu 9G-TRONIC otomatik şanzıman veya 6 vitesli manuel şanzıman sağlıyor.

Mercedes-Benz eSprinter

Mevcut MBUX nesli ve farklı dijital ekstralar

Hem eSprinter hem de Sprinter’da, 26 cm (10,25 inç) ekrana sahip, MBUX (Mercedes Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sisteminin en güncel nesli standart donanım olarak sunuluyor. Daha fazla konfor ve güvenliğe katkıda bulunan ek işlevlerle Sprinter ve eSprinter daha akıllı ve müşterilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran bir yapı sunuyor.

 

Yeni eSprinter, ayrıca MBUX sayesinde aktif menzil yönetimi ve bulut tabanlı hizmetler ve uygulamalarla akıllı navigasyonlu (elektrikli zekaya sahip navigasyon) elektromobil ekosistemine de entegre oluyor. Bu, şeffaflık ve mümkün olan en yüksek planlama güvenliği ile rahat bir yolculuk sağlıyor.

Mercedes-Benz eSprinter
Güvenlik ve destek sistemleri: Her durumda daha iyi destek

Yeni Sprinter ve eSprinter modellerinin güvenlik ve destek sistemleri, çoğu standart donanıma dahil olan ek ve bazı durumlarda yeni ve daha gelişmiş işlevlere sahip. Aktif Şerit Takip Asistanı, Kör Nokta Asistanı, ATTENTION ASSIST yorgunluk uyarısı, aracın üretim tarihinden itibaren yedi yıla kadar ücretsiz navigasyon verilerini içeren hız sabitleme özellikli Akıllı Hız Asistanı, panel vanlar ve minibüs için geri vites kamerası olmak üzere kapsamlı güvenlik ve destek işlevleriyle standart olarak donatılıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak, ilk kez, harekete geçerken aracın önündeki diğer yol kullanıcılarıyla çarpışmayı önleyen Harekete Geçme Bilgi Yardımcısı da sunuluyor. Bunun dışında N2 onaylı araçlar için standart, ancak diğer versiyonlarda opsiyonel olarak sunulan Yan Koruma Yardımcısı, yolcu tarafında tanımlı bir alanda yayaların ve bisikletlilerin daha iyi algılanmasına yardımcı oluyor. Rahat ve hızlı park etmek için park paketi kapsamında 360 derece kamera ve engellerin görünürlüğünü sağlayan yeni 3D ekran devreye giriyor. Bunun dışında opsiyonel dijital dikiz aynası, arka cam olmadığında veya araç uzun olduğunda bile arka tarafın rahat bir şekilde görülmesini sağlıyor.

 

Continue Reading

Genel

YENİ PEUGEOT 9X8, 2024 SEZONUNDA PERFORMANSINI ZİRVEYE TAŞIYACAK!

2024 PEUGEOT 9X8 tamamen yeni giydirmeye sahip yeni bir siluetle sahneye çıkıyor. Binlerce kilometrelik testi tamamlayan Team Peugeot TotalEnergies, 21 Nisan’da düzenlenecek olan 2024 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın ikinci turu 6 Saat Imola’da ilk kez yarışacak 2024 PEUGEOT 9X8 aracını tanıttı. PEUGEOT Sport ekibi, takımların önde 29 cm ve arkada 34 cm genişlikte daha etkili bir lastik kurulumu kullanmasına olanak tanıyan düzenleme değişikliğinden en iyi şekilde yararlanmak üzere PEUGEOT 9X8’in aerodinamiğini uyarladı ve PEUGEOT 9X8 artık bir arka spoylere sahip. Bununla birlikte aracın gövde yapısının yüzde 90’ı korundu. Peugeot Design ve PEUGEOT Sport, üst üste üç yıldır birlikte çalışarak Peugeot ekipleri tarafından özel olarak tasarlanan çok özel bir dış görünüme imza attı. Yeni görünümde markanın hız, esneklik ve gücünün simgesi Aslan logosu tasarımın merkezinde yer alıyor.

Team Peugeot TotalEnergies, yeni yarış otomobili 2024 PEUGEOT 9X8’i tanıttı. 2024 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan Imola’da ilk kez yarışacak olan PEUGEOT 9X8, yerini aldığı modele göre çeşitli geliştirmelerle bayrağı devralıyor. Geçtiğimiz sezon boyunca yarışan 2023 PEUGEOT 9X8, Le Mans’ta son derece iddialı bir performans elde etmişti.  Monza’da üçüncülükle ilk podyumuna çıkan 2023 PEUGEOT 9X8, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonasında geçirdiği ilk tam sezonun ardından 2024 sezonunun açılış yarışı olan Losail’i de büyük oranda önde tamamladı. Şimdi ise ekip, 9 üretici ve 19 prototipin kıyasıya yarıştığı Hypercar sınıfının en iddialı otomobillerinden biri olarak görülen PEUGEOT 9X8’i çok sayıda önemli güncellemeyle optimize etti.

PEUGEOT 9X8’in ilk versiyonu, 2020/2021 sezonundaki teknik düzenlemeleri karşılayacak şekilde tasarlandı. Ancak otomobilin tasarım aşaması ile 2022 yazındaki tanıtım arasında kurallar değişti. Bu durum da belirli alanlardaki performans iyileştirmelerini beraberinde getirdi. Buna bağlı olarak otomobilin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve Team Peugeot TotalEnergies tarafından belirlenen iddialı hedeflere ulaşmak adına bazı tasarım ayrıntıları revize edildi.

“Çok sayıda güncelleme ve iyileştirme içeriyor”

2024 PEUGEOT 9X8’in optimizasyonları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan PEUGEOT Sport Teknik Müdürü Olivier Jansonnie, ”Artık geçerli olmayan seçimler yapmıştık. Oluşan performans farkını 2023 yılındaki Performans Dengesi (BOP) yeterince dengelemedi. Aslında ana fikir, rakiplerimizin otomobil tasarımına benzer bir tasarıma dönmek ve böylece BOP açısından buna eşdeğer karşılık görmekti. Bu nedenle 31/31cm ile tüm tekerleklerde aynı lastik genişliğini kullanmayı bıraktık. Bunun yerine önde 29 cm ve arkada 34 cm lastik tercih ettik. Açık konuşmak gerekirse, aynı şasiye sahip ve yeni bir otomobil değil. Ancak çok sayıda güncelleme ve iyileştirme içeriyor. Lastiklerin etkili bir şekilde çalışabilmesi için PEUGEOT 9X8’in ağırlık merkezini değiştirmek zorunda kaldık. Bu da bazı bileşenlerin hareket etmesi ve diğerlerinin daha hafif hale getirilmesi anlamına geliyordu. Daha iyi bir aerodinamik dengeye sahip olmak için aerodinamik yükleri yeniden dağıtmamız gerekti. Bu da üstyapı bileşenlerinin yaklaşık yüze 90’ını yeniden tasarlamamızı gerektirdi ve en önemlisi de arka kanadı ekledik. Ayrıca yeni homologasyon ile bazı güvenlik ve performans iyileştirmelerini hayata geçirdik” dedi

Mart 2023’te, 2024 sezonu için araçta bazı radikal iyileştirmeler yapma kararı alındı. PEUGEOT Sport ekibi, 2023 WEC sezonuna katılırken aracı yeniden tasarlamak için yorulmadan çalıştı. Proje içinde proje olmasının ekibin iş yükünü oldukça artırdığını dile getiren Olivier Jansonnie, “Team Peugeot TotalEnergies’in bağlılığına ve çabasına güvendik. Bu çabanın sonucunu göstermek için heyecanlıyız. Hedefimiz ön sıralarda yer almak, podyum için ve galibiyet için mücadele etmek” dedi.

Bu güncellemeler aynı zamanda Peugeot Sport ile dört yıl önce başlayan iş birliğini sürdürme fırsatı da sağladı.  PEUGEOT Tasarım Müdürü Matthias Hossann, “Peugeot’nun 2022 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda dönüşünü simgeleyen zarif ve sade bir tasarımla başladık. Sonrasında görsel sanatçı Demsky tarafından hem 24 Saat Le Mans yarışının yüzüncü yılını, hem de PEUGEOT’nun Le Mans’taki üçlü zaferinin 30. yıldönümünü kutlayan 2023 dış tasarımın ardından bu sefer Aslan Başını farklı ölçeklerde kullandığımız bir tasarımla ortaya çıktık. Bir aslan sürüsünü simgeleyen bu grafik tasarım, dayanıklılık yarışlarının değerlerini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Takım ruhunu ve takımdaki yetenek zenginliğini öne çıkarmak istedik. Tasarım, siyah, gri, beyaz ve kriptonit olmak üzere PEUGEOT Sport renk kartelasından alınan farklı boyutlarda renklerden oluşuyor. Bu tema, PEUGEOT’nun grafik tasarım ekibi tarafından geliştirilen yaşam tarzı ürünlerinde de aynı şekilde kullanılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Team Peugeot TotalEnergies’in kaydettiği gelişmeyi gözler önüne seren 2024 PEUGEOT 9X8’in 2023 versiyonu, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın açılış yarışı Katar 1812 km’de son kez sahneye çıktı ve 21 Nisan tarihinde FIA WEC sezonunun ikinci turu olan 6 Saat Imola yarışında yerini 2024 versiyonuna bırakmaya hazırlanıyor. PEUGEOT 2011 yılında Imola’daki Autodromo Enzo e Dino Ferrari yarışında nefes kesen çifte zaferle hafızalarda yer etmişti.

PEUGEOT CEO’su Linda Jackson, “Team Peugeot TotalEnergies’in FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarıştığı ilk yıl olan 2023, tüm zorluklara rağmen takımın şekillenmesi ve tutkusunu göstermesi açısından herkes için önemli bir deneyim oldu. 2024 yılı için de hedefimiz aynı; yarış kazanmak. Bu yıl zorlu bir rekabet ortamı olacak. Bunu biliyoruz. Ancak ekibimiz, PEUGEOT 9X8’in markanın değerlerini mükemmel şekilde yansıtan 2024 versiyonunu geliştirmek için çok çalıştı. Team Peugeot TotalEnergies, enerjisi ve çabasıyla göz doldurdu. Dayanıklılık yarışlarındaki bu yeni dönemin parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve motor sporlarında iz bırakmak istiyoruz” sözleriyle görüşlerini aktardı.

Yeni PEUGEOT 9X8’i değerlendiren Stellantis Motorsport Kıdemli Başkan Yardımcısı Jean-Marc Finot, “Öncelikle tüm PEUGEOT Sport ekibine çalışmalarından dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum. 2023 sezonunda yarışırken, rekor sürede aracın bir kısmını yeniden tasarlamak gerçekten de küçümsenecek bir başarı değil. PEUGEOT 9X8, aslında LMH’de önde ve arkada eşit boyutta lastiklerin zorunlu olduğu 2020/2021 düzenlemelerini karşılamak üzere tasarlandı. Ancak bu arada kurallar değişti. Böylece rakiplerimizden bazıları arkada daha büyük lastikler kullanabildi. Aslında BoP’nin yapısal tasarımımızı dengelemek için yeterli olacağını düşünmüştük, ancak durum böyle olmadı. Bu nedenle otomobilin bir kısmını yeni lastik boyutlarına uyum sağlayacak şekilde yeniden tasarlamamız gerekti. Böylece aracın ağırlık merkezini kaydırdık, aerodinamik yüklerin dağılımını değiştirdik, bir arka kanat ekledik, daha hafif parçalar ürettik. Simülasyonlarımız ve ilk pist testlerimiz aracın daha fazla performansa sahip olduğunu gösterdi. Bu nedenle, minimum ağırlık ve maksimum güçle BoP sınırına yaklaşmadan ön sıralarda yer almayı umuyoruz” dedi.

 

Continue Reading

Genel

  Hollandalı Carver Türkiye’de Satışa Çıkıyor!  

Mikromobilite çözümleri konusunda Avrupa’nın önde gelen markalarından Carver, Türkiye’de GRS Automobility güvencesiyle satışa çıkıyor. Test sürüşleri ve ön sipariş süreci başlayan Hollandalı marka iki farklı model ve iki farklı alt donanım seviyesiyle Nisan ayında yollarla buluşacak. 1+1 oturma düzeni, yüzde yüz elektrikli yapısı ve kompakt boyutlarıyla şehir içindeki mobilite ihtiyaçlarını keyfe çevirecek Carver, Dinamik Araç Kontrol (DVC) sistemi sayesinde tıpkı motosikletlerdeki gibi 45 derece açıda yana yatabiliyor. Carver Cargo ise filolar ve KOBİ sahipleri için üst düzey bir alternatif haline gelecek.

Kayak’taki dönüş tekniği “carving” kelimesinden ilham alarak Hollanda’da 1994 yılında serüvenine başlayan ve geçen sene “En İyi Mikromobilite Elektrikli Aracı” seçilen Carver markası, ülkemizde de trafikte seyir keyfi verecek yeni bir yol arkadaşı olmaya aday olacak gibi görünüyor. Test sürüşleri ve ön sipariş süreci başlayan iki farklı donanım seviyesi ile gelen Carver S+ Carver R+ ve lojistiğe yönelik Carver Cargo modelleri, şehir içinde yolculukları pratik hale getirecek.

Yalnızca 98cm genişliği, 1+1 oturma düzeni, 75 litrelik bagaj hacmiyle eğlenceli, akıllı ve ekonomik seyahat çözümler sunan yüzde yüz elektrikli Carver’ın S+ modeli, 80 km/s son hız, 100 km menzil ve 3 saatte yüzde 80 şarj özellikleriyle öne çıkıyor. Carver R+ modeli ise 45 km/s son hızıyla 130 km menzil ile şehir içi ulaşımda çok ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tüm modelleri B sınıfını ehliyet ile kullanılabilirken dileyenler Carver R+ modelini B motosiklet ehliyetiyle de kullanabilecekler. Carver’ı rakiplerinden ayıran en büyük unsur ise “Dinamik Araç Kontrol” sistemi sayesinde tıpkı motosikletlerde olduğu gibi virajlarda 40 derece açıda yana yatabilmesi. Böylelikle çok daha güvenli ve stabil bir sürüş deneyimi sağlıyor. Kapalı yapısı ve yüksek dayanımlı şasisi sayesinde motosikletlerden daha güvenli ve konforlu yolculuk vaat eden Carver açılabilir tavan ve müzik sistemi de sunuyor.

Carver Cargo ise 500 litrelik bagaj alanıyla filolar, kargo şirketleri ve KOBİ sahipleri için üst düzey alternatif haline gelecek gibi görünüyor. Her üç model Nisan ayında Türkiye yollarıyla buluşmayı bekliyor. Test sürüşü ve ön sipariş için İstanbul Kâğıthane’deki GRS Automobility Showroomu, 444 77 48 iletişim numarası veya carverturkiye.com web adresi üzerinden erişim sağlanabiliyor.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.