Connect with us

Genel

YENİ %100 ELEKTRİKLİ CITROEN E-C4 VE YENİ C4 TANITILDI

   2020 yılında “Herkes için Elektrikli” yaklaşımıyla hareket eden Citroën altı adet elektrikli otomobil tanıttı. Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modelleriyle elektrikli araç hamlesine devam ederken, aynı zamanda kompakt hatchback segmentindeki başarılı geçmişine yep yeni bir sayfa açıyor.

Segmentinin kurallarını yeniden yazan tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, Citroën DNA’sına özgü niteliklerle sınıfının tüm gereksinimlerini fazlasıyla karşılıyor. Citroën; SUV standartlarına uygun büyük çaplı tekerlekler, güçlü bir duruş, enerjik bir görünüm, aerodinamik siluet, zengin kişiselleştirme seçenekleri ve iddialı detaylarla tasarımda ileriye doğru güçlü bir adım atıyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4, C5 Aircross SUV Hybrid, Ami, ë-Jumpy and ë-SpaceTourer modellerinin ardından markanın elektrikliye geçiş hamlesini devam ettiriyor. Ayrıca yeni C4 benzinli veya dizel motor seçeneğiyle de sunuluyor.

Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon, Advanced Comfort koltuklar veya dünya tanıtımı yapılan Citroën Smart Pad Support™ gibi çözümlerle Citroën Advanced Comfort® özelliklerini bünyesinde barındıran tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; 20 adet sürüş destek sistemi ve gelişmiş bağlanabilirlik özellikleriyle sınıfının standartlarını yeniden belirliyor. Tüm bu özellikler tamamen elektrikli yeni ë-C4’teki ë-Comfort deneyimi ile daha da ileriye taşınıyor.


Citroën’in 10. nesil kompakt hatchback modeli olarak yollara çıkan yeni ë-C4 ve yeni C4, sahip olduğu konfor ve karakteristik özellikleriyle marka tarihinde tamamen yeni bir dönem açıyor. Markanın ilk kompakt modeli 1928 yılında yollara çıkmıştı.

İlk nesil C4 ile başlayarak bugüne kadar Ami 6/Ami 8, GS/GSA, BX, ZX, Xsara, C4 (2004 ve 2010) ve C4 Cactus olmak üzere farklı modellerle marka kompakt sınıfta yaklaşık 12,500.000 adet üretime imza attı.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; üstün teknolojileri, zengin donanımı, iddialı tasarımı, geniş iç mekanı, 31 dış tasarım ve altı iç tasarım olmak üzere zengin kişiselleştirme seçenekleri ve tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere farklı motor seçenekleriyle sonbahardan itibaren siparişe açılacak.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 136 HP gücündeki elektromotoruyla 350 km menzile imkan tanırken, Euro 6d emisyon normunu karşılayan benzinli cephesinde 110 HP ile 155 HP arasında;  dizel cephesinde ise 110 HP ile 130 HP olmak üzere farklı güç versiyonları bulunuyor.

 

Citroën CEO’su Vincent Cobée “C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.”

 

01.KOMPAKT OTOMOBİLLERLE DOLU BAŞARILI BİR GEÇMİŞ

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 uzun ve köklü bir geçmişin mirasçısı olarak yollara çıkıyor. Citroën markası 92 yılda elde ettiği 12.500.000 adet satışla kompakt hatchback sınıfında son derece güçlü ve başarılarla dolu bir geçmişe sahip. İlk nesil C4 1928 yılında yollara çıktı. Onu Ami 6 ve Ami 8, GS ve GSA, BX, ZX, Xsara, C4 (2004 ve 2010 nesilleri) ve C4 Cactus takip etti. Her biri de konfor özellikleri, geniş iç mekanı, yenilikçi çözümleri ve benzersiz tasarım özellikleriyle sadece marka için önemli olmakla kalmayıp dünya otomobil tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Söz konusu köklü geçmişin varisi olan tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 10. nesil Citroën kompakt hatchback olarak yollara çıkıyor.

 

1928 yılında markanın ilk kompakt modeli olarak yollara çıkan ilk nesil C4, 243.000 adet sattı. 1961 yılında satışa sunulan ve gerçek bir popüler başarı olan Ami 6 ve Ami 8 modellerinden ise toplamda 882.000 adet satıldı. 1970 yılında satışa sunulan ve 1971 Avrupa’da Yılın Otomobili seçilen GS ve modernize edilen türevi GSA 1.994.000 adetlik satış başarısına ulaştı. 1982 yılında satışa sunulan BX 2.150.000 ve 1991 yılında yollara çıkan ZX 2.465.000 olmak üzere markanın kompakt sınıftaki başarısı devam etti. 1997 yılında üstün güvenlik ve çok yönlülük özellikleriyle Xsara çıktı ve 1.343.000 adet sattı. 2004 yılında sahneye gerek tasarımı, gerekse bünyesinde barındırmış olduğu teknolojilerle çığır açan yeni C4 çıktı. 2010 yılında C4 baştan aşağı yenilendi. C4 iki nesil boyunca 2.941.000 adet satarak öncülerinin başarısını devam ettirdi. 2014 yılında aileye standart kompakt hatchback modellere özgün bir alternatif olarak C4 Cactus satışa sunuldu. Söz konusu model Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon ve Advanced Comfort Koltuklar gibi yenilikçi özellikler ve özgün tasarımıyla 440.000 adet sattı.


  1. YENİLİKÇİ DETAYLAR VE İDDİALI TASARIM

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 tasarımlarıyla karakteristik bir Citroën imajı orta koyarken uygulanan detaylarla daha modern ve yenilikçi bir görünüm sergiliyor. Akıcı hatlar, düzgün yüzeyler markaya özgü karakteristik detaylar özgün ve benzersiz bir kompakt hatchback otomobil görünümünü beraberinde getiriyor. Büyük tekerlekler, heybetli ve kaslı detaylar kadar gövde etrafını 360° dönenen koruyucu kaplamalar sayesinde güçlü ve sağlam bir SUV hissi uyanıyor.

 

Kısa ön ve arka tekerlek uzantıları, 690 mm ile büyük çaplı tekerlekler ve 156 mm yerden yükseklik gibi özellikler tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modellerini rakiplerden görsel olarak ayırırken aynı zamanda benzersiz, iddialı, özgüveni yüksek ve hırçın bir duruşu beraberinde getiriyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 boyutlarıyla kompakt hatchback sınıfının kurallarını yeniden yazıyor. 4.360 mm uzunluğa, 1.800 mm genişliğe ve 1.525 mm yüksekliğe sahip olan model 2.670 mm aks mesafesiyle geniş ve kullanışlı bir iç mekan müjdeliyor. Yüksek yapı 1,22 metre ile rakiplerden daha yüksek bir göz hizası sunarken böylece çok daha rahat ve yola hakim bir sürüş sağlanabiliyor.

 

Önden bakıldığında Citroën’nin CXPerience Concept, Ami One Concept ve 19_19 Concept gibi çalışmalarla başlayan ve 2020 başlarında yeni C3 ile devam ettirilen tasarımın modern bir yorumu dikkat çekiyor. Söz konusu mimaride V-şeklindeki ışık imzasına sahip çift katmanlı ön tasarım ve ön taraf boyunca uzanan krom marka logosu özgün ve benzersiz bir görünümü beraberinde getiriyor. Mimarinin en güncel uygulamasında marka logosunun uçları yanlara doğru uzayarak gündüz farlarını ve farları içine açıyor. Böylece tamamen LED “Citroën LED Vision” far teknolojisi ile LED gündüz farları ve üç adet LED modülden oluşan ön farlar görsel olarak ön plana çıkartılıyor.

 

Yüksek ve yatay konumlu motor kaputu güçlü ve sağlam bir görünüme katkı sağlıyor ve tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modeline enerjik ve iddialı bir duruş kazandıran C5 Aircross SUV’un içbükey şeklini yansıtıyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon, küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Ami One Concept ve 19_19 Concept’te kullanılan makro chevron desenli hava giriş ızgaraları detaylara gösterilen özeni gözler önüne seriyor.

 

Aerodinamik profildeki yumuşak ve keskin çizgiler, güç, sağlamlık ve karakter algısını destekliyor ve heybetli bir görünüm sunuyor. 690 mm çapındaki tekerlekler dikkat çekici tasarıma sahip 18 inçlik jantlarında etkisiyle otomobilin genel karakteristiğini destekliyor. Köşelerde konumlandırılan büyük çaplı tekerlekler dinamik ve kaslı tasarımı tamamlıyor. Ön ve arka tampon eklentileriyle ve renkli süslemelere sahip Airbump® tasarımlarını tamamlayan mat siyah çamurluk kemerleri gövdeye ek koruma sağlarken aynı zamanda otomobilin güçlü ve dinamik görünümüne katkı sağlıyor. Krom cam çıtaları ve yeni kapı aynaları bütünü tamamlayan zarif detaylar olarak dikkat çekiyor.

 

Özgün tavan çizgisi ve eğimli arka camla birlikte fiziksel olarak gövdeyle bütünleşen tavan spoyleri otomobilin aerodinamik üstünlüğünü gözler önüne seriyor. Üç adet camı içine alarak aydınlatma birimleriyle bütünleştiren eğimli tavan çizgisi efsanevi Citroën GS’e atıfta bulunuyor. Arka kısım, tasarımıyla otomobilin genel dinamizmini ve sağlamlığını tamamlıyor. Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik büyük bir bagaja erişim sağlıyor. Eğimli arka cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle arka kısım 2004 C4 Coupe’nin tasarımından esintiler taşıyor.

 

Parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma birimleriyle yeni tamamen elektrikli ë-C4 ve yeni C4 daha önce Ami One Concept ve 19_19 Concept’te uygulanan V şeklindeki LED stop tasarımıyla ön tarafın tasarım dilini devam ettiriyor. Koruma ve dayanıklılık sağlamak üzere tasarlanan mat siyah tampon eklentisi içten yanmalı motora sahip versiyonlarda krom egzoz çıkışları ve elektrikli versiyonda dekoratif kapaklara sahip parlak siyah bir süslemeyle tamamlanırken söz konusu detaylar da otomobilin genel güç ve dinamizmine katkı sağlıyor. Birbirine şık bir tasarım uygulamasıyla bağlanan dış taraftaki iki adet havalandırma ızgarası C5 Aircross SUV ile benzer bir tasarım dili kullanıyor.

HUZUR VEREN GENİŞ VE MODERN YOLCU KABİNİ

 

İç mekan, yüksek kalite algısı ve modern yapısıyla ilk andan itibaren güven veriyor. Citroën Advanced Comfort® programının yansıması olarak; modern bir konsol tasarımı, kenarları yumuşatılmış zarif kapı panelleri, birçok saklama bölmesi, yumuşak ve esnek malzemeler ve yolcuları oturmaya davet eden koltuklar devreye giriyor. Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroën Smart Pad Support™ ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı destekliyor. Ön konsol tasarım olarak kapı panelleriyle bütünleşerek sürücü ve ön yolcuyu saran ve böylece güven duygusunu arttıran bir yapı sergiliyor. Yüksek geniş vites konsolu ise bu etkiyi daha da güçlendiriyor.

 

Ön paneldeki yeni orijinal chevron desen, Advanced Comfort koltuklardaki yeni desenler ve kapı panellerindeki desenlerin oluşturmuş olduğu bütün huzurlu bir ambiyansı beraberinde getiriyor. Büyük bir özenle seçilen kaliteli ve el temasının yoğun olduğu konsol üstü, kapı panelleri ve orta kolçak gibi bölgelerdeki yumuşak malzemeler dokunma hissi uyandırıyor ve kalite algısını arttırıyor. Havalandırma ızgaraları, direksiyon simidi, gösterge paneli, klima paneli, bilgi-eğlence sistemi ve orta konsoldaki saten krom veya parlak siyah vurgular bir yandan görsel zenginlik kazandırırken diğer yandan ise kullanışlı işlevleri ile dikkat çekiyor.

 

Çok fonksiyonlu direksiyonun sol tarafından kumandalar sürüş destek sistemlerini, sağ taraftakiler ise bilgi-eğlence sistemini kumanda ediyor. Direksiyonun arka kısmında bulunan ve direksiyona entegre edilmiş olan parlak siyah elcikler direksiyon hangi açıda olursa olsun vitesleri manuel olarak değiştirme imkanı sunuyor.

 

Yenilikçi HMI (İnsan Makine Arayüzü) yaklaşımı modernizim ile teknolojiyi aynı potada eritiyor. Çerçevesiz HD dijital gösterge paneli Citroën marka kimliğine uygun grafiklerle okunaklı bir yapı sunuyor. Modern ve şık tasarımı kadar okunaklı yapısıyla da dikkat çeken gösterge panelini büyük renkli yükseltilmiş gösterge ekranı tarafından tamamlanıyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan önemli sürüş bilgilerine erişebiliyor. Orta konsolun en üst noktasında son derece ince ve çerçevesiz 10 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Söz konusu ekran araç kontrollerinin merkezini oluşturuyor. İklimlendirme sistemine ait kumanda paneli büyük boy düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 metal görünümlü şık ve kaliteli bir vites kolu ile donatılıyor. Fiziki olarak sabit elektronik kontrollü vites kolunda R, N ve D olmak üzere üç pozisyon bulunuyor. Bunun dışında park konumuna geçmek için P ve içten yanmalı motorlu versiyonlarda manuel moda geçmek için M veya elektrikli versiyonda enerji geri kazanım modunu etkinleştirmek için B olmak üzere olmak üzere iki adet kısa yol düğmesi bu bulunuyor vites kolu üzerinde. Vites konsolunda ise elektrikli el freni kumandası ile Eko, Normal ve Spor olmak üzere sürüş modu seçim paneli bulunuyor.

ZENGİN KİŞİSELLEŞTİRME SEÇENEKLERİ

 

Kompakt hatchback müşterilerinin beklentilerine uygun olarak tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; 31 farklı dış gövde rengi ile beş farklı renk paketi ve altı farklı iç mekan ambiyansı ile zengin bir çeşitlilik sunuyor. Airbump® ve ön sis farlarında uygulanan renkli süslemeler ile daha dinamik ve çekici bir görünüm elde edilebiliyor.

 

Sportif ve dinamik dış görünümde 690 mm ile büyük çaplı tekerleklerin payı büyük. Citroën bu noktada da zengin bir seçim özgürlüğü sunuyor. Seçenekler 16 inçlik kapaklı döküm jantlarla başlayarak 16 inçlik alaşım jantlarla devam ediyor. Bunun dışında 17 inç ve farklı tasarımlara sahip 18 inçlik jant alternatifleri bulunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 için ise 18 inçlik elmas kesim jantlar sunuluyor.

 

Bir tür marka imzası haline gelen dokunma hissi uyandıran yumuşak ve sıcak renklere sahip iç mekan uygulamaları Citroën modellerinin iç mekanını şekillendirmeye devam ediyor. Advanced Comfort koltukların dolgu malzemesi ve dikiş deseni yeni C3 modelindeki deseni yansıtıyor. Koltuk sırtlıklarındaki kontrast renkli şerit kapı panellerindeki renkleri tamamlayarak tasarım bütünlüğü oluşturuyor. İç mekanı şekillendirmek üzere; Standard, Urban Grey, Metropolitan Grey, Metropolitan Blue, Hype Black ve Hype Red olmak üzere altı farklı tema sunuluyor.

03.TAMAMEN ELEKTRİKLİ, BENZİNLİ VEYA DİZEL SEÇENEKLERİ

 

DAHA FAZLA KONFOR SAĞLAYAN ELEKTRİKLİ ULAŞIM

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ileri teknoloji ve modern elektrikli ulaşım çözümlerini bir araya getiren ë-Comfort ile daha konforlu ve kullanışlı bir yapı sunuyor. C5 Aircross SUV, Ami, ë-Jumpy ve ë-SpaceTourer, modellerinin ardından tamamen elektrikli yeni ë-C4 dış dünyadan arındırılmış bir koza etkisiyle tamamen elektrikli bir sürüş sunuyor. Sessiz çalışma, aracın sessiz ve dingil süzülmesi, sürüş keyfi, yumuşak süspansiyon, yumuşak Advanced Comfort koltuklar, titreşimlerden arındırılmış yapı, arayüz ve kumandaların kullanım ergonomisi gibi özellikler sürücü ve beraberindeki yolculara üstün sürüş konforu sunuyor.

 

ë-Comfort kapsamında sunulan tamamen elektrikli sürüş; sıfır emisyonlu, sessiz, kokusuz, titreşimden arındırılmış, sarsıntısız ve vites değişimi gerektirmeyen bir sürüş, ilk hareket anından itibaren yüksek tork üretimi, uzaktan programlanabilen hizmetler ve düşük bakım giderleri gibi avantajları beraberinde getiriyor. 136 HP güç ve ilk hareket anından itibaren 260 Nm tork kullanıma sunan elektromotor Spor sürüş modunda 0’dan 100 km/s hıza 9,7 saniyede ulaşıyor ve 150 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. Sistem 50 kWh kapasiteli yüksek voltajlı 400 V Li-iyon batarya tarafından besleniyor.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 sıfır emisyonlu elektromotoruyla WLTP normuna göre 350 km tamamen elektrikli sıfır emisyonlu sürüş menzili sunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 bu özelliğiyle emisyon kısıtlamalarının yaşandığı şehir merkezilerine rahatlık girebiliyor. Özel fren teknolojisi frene basmadan aracı yavaşlatırken aynı zamanda elektrikli sürüş menzilini uzatıyor. Sistem fren anında ve yavaşlama anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bataryayı şarj ediyor ve elektrikli sürüş menzilinin uzamasına katkı sağlıyor. Sürücü Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini vites konsolundaki kumanda üzerinden seçebiliyor. Batarya şarj kapasitesinin yüzde 70’i için sekiz yıl veya 160.000 km garanti kapsamında sunuluyor.

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 farklı şarj çözümleri sunuyor. Halka açık şarj noktalarında 100 kW hızlı şarj özelliği ile batarya 10 km/dk performansıyla şarj olurken sadece 30 dakika gibi bir sürede batarya yüzde 80 şarj doluluğuna ulaşıyor. 32 A Wall Box şarj çözümü ile şarj hızlanıyor. Bu alternatifte şarj tek faz ile 7,5 saat ve opsiyonel olarak sunulan 11 kW şarj cihazı ile üç fazda beş saat sürüyor. Evdeki standart prizde tam şarj için 24 saatten daha uzun bir süre gerekirken 16 A Legrand Green’up™ şarj soketi ile şarj süresi 15 saate iniyor.

 

DAHA RAHAT BİR KULLANIM İÇİN SEZGİSEL ARAYÜZLER

 

Citroën, elektrikli araç ürün gamıyla birlikte okunaklı, anlaşılabilir ve kullanımı kolay arayüzler sunarak sürücülerin hayatını kolaylaştırıyor. Burada temel amaç sürücü ile otomobil arasındaki bağı güçlendirmek, aktarma organlarının modernliğini artırmak, günlük kullanım özelliklerini basitleştirmek ve tamamen elektrikli yeni ë-C4’ü eğlenceli, keyifli ve pratik bir ulaşım aracı olarak konumlandırmak. Sürücü dijital ekran üzerinden hız veya menzil gibi bilgilere ulaşabiliyor. Sürücü ayrıca üç farklı widget seçimi ile güç göstergesi, güç ölçer, enerji akışı veya ısı konfor elemanlarının enerji tüketimi üzerindeki etkisini görüntüleyen ısı konfor tüketimi gibi bilgilere ulaşabiliyor.

 

Orta konsoldaki bir düğmeyle erişilebilen dokunmatik ekrandaki özel sayfalar, sistemin çalışma durumunu veya gecikmeli batarya şarjı gibi ayarları görüntülüyor. Ekran, şarj esnasında diğer bilgilerin yanı sıra; Kalan şarj süresini (saat ve dakika olarak), şarj ile kazanılan menzil (km olarak) veya kazanılan batarya şarj oranı (% yaş olarak) gibi bilgileri de gösteriyor.

 

MODERN MOTORLARDAN OLUŞAN ZENGİN BİR ÇEŞİTLİLİK

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılayan her biri yüksek verimlilik seviyesine sahip farklı motor seçenekleri sunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 50 kWh kapasiteli bataryaya sahip 136 HP (100 kW) gücünde bir elektromotorla yollara çıkıyor. Yeni C4 ise farklı güç versiyonlarına sahip hem benzinli hem de dizel motor seçenekleriyle üretiliyor. Benzinli C4’te Euro 6d normunu karşılayan PureTech 100 S&S 6 vitesli manuel şanzıman, PureTech 130 S&S 6 vitesli manuel şanzıman, PureTech 130 S&S EAT8 otomatik şanzıman, PureTech 155 S&S EAT8 otomatik şanzıman ve PureTech 155 EAT8 – otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Dizel C4’te ise Euro 6d normunu karşılayan BlueHDi 110 S&S 6 vitesli manuel şanzıman ve BlueHDi 130 S&S EAT8 otomatik şanzıman seçenekleri devreye giriyor.

 

 

  1. CITROËN ADVANCED COMFORT® PROGRAMINDA YENİ BİR YAKLAŞIM

CITROËN ADVANCED COMFORT® PROGRAMI

 

Citroën markasına ait otomobillerin tasarım ve gelişimine yön veren Citroën Advanced Comfort® programı konfor kavramına ulaşmanın yeni ve modern yolunu ortaya koyuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, farklı gereksinimlere ihtiyaç duyan küresel müşterilerin beklentilerini karşılamak için Citroën Advanced Comfort® programını dört ana başlık altında ele alıyor.

 

Sürüş konforu sürücü ve beraberindeki yolcuları gerek süspansiyon, gerekse de gürültü konforu bakımından dış dünyadan izole ederek bir koza etkisi yaratıyor.

Yaşam konforu ise geniş yaşama alanı, pratik saklama alanları ve sunmuş olduğu akıllı çözümlerle kabin içindeki yaşamı kolaylaştırıyor ve eğlenceli hale getiriyor.

İç huzur konforu sadece gerçekten yararlı olanı bilgileri görüntülemek için bilgileri düzenliyor ve öncelik belirleyerek rahatlatıcı bir iç atmosfer yaratarak sürücünün zihinsel iş yükünü azaltıyor.

Kullanım konforu sezgisel teknolojilerle otomobil ve donanımlarının optimize ediyor, günlük kullanımı kolaylaştıran yardımcı donanımlar sunuyor ve dijital çözümlerle yolcular ile otomobil arasındaki bağı akıcı hale getiriyor.

 

 

UÇAN HALI ETKİSİ İÇİN PROGRESSIVE HYDRAULIC CUSHIONS® SÜSPANSİYON

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, standart olarak Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon ile yollara çıkıyor. İlk olarak C4 Cactus ve C5 Aircross SUV modellerinde kullanılan süspansiyon sistemi üstün süsüş dinamizmi dışında markanın “uçan halı etkisi” olarak tanımladığı üstün konfor seviyesi sunuyor.

 

Citroën’e özel bu yenilikçi teknoloji marka müşterilerinin önem verdiği süspansiyon sisteminin sönümleme kalitesini artırmayı amaçlıyor. Progressive Hydraulic Cushions® aynı zamanda Citroën markasının süspansiyon alanındaki uzmanlığının gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seriyor. Marka 100 yıldan daha uzun bir süredir müşterilerine gelişmiş süspansiyon konforu çözümleri sunuyor.

 

Citroën süspansiyon sistemini geliştirirken 20 adet patent başvurusu yaptı. Çalışma prensibi ise gayet basit. Geleneksel süspansiyon sistemleri bir amortisör, bir yay ve mekanik bir stoper içeriyor. Citroën Progressive Hidrolik Cushions® sisteminde her iki tarafa biri sönümleme ve diğeri geri basma olmak üzere iki hidrolik stoper bulunuyor. Süspansiyon böylece uygulanan gerilimlere bağlı olarak iki aşamada çalışıyor. Hafif sönümleme ve geri basma durumlarında yay ve amortisör, hidrolik stoperlerden yardım almadan dikey hareketleri kontrol ediyor. Söz konusu stoperlerin sağlamış olduğu esneklik sayesinde mühendisler otomobile bozuk zeminde süzülme hissi veren uçan halı etkisini yarattılar. Çok daha yoğun çalışma ortamlarında yay ve amortisör sarsıntıyı hafifletmek üzere hidrolik sönümleme ve geri basma stoperiyle birlikte çalışıyor. Enerjiyi emen ancak bir kısmını geri basan geleneksel mekanik stoperin aksine, hidrolik stoper bu enerjiyi emerek dağıtıyor. Böylece sistem sekme yapmıyor.

 

 

Mobil bir oturma odası hissi için ADVANCED COMFORT KOLTUKLAR

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4’ün geniş ve rahat koltukları; dolgu malzemesi ve yan destekleriyle yoldan izole ve son derece konforlu bir oturum sunuyor. Rakiplere göre daha yüksek oturma pozisyonu sayesinde sürücü ve beraberindeki yolcu yola hakim bir sürüşün keyfini çıkartabiliyor.

 

Citroën’e özel yenilikçi bir donanım olan Advanced Comfort koltuklar ilk olarak C4 Cactus ve C5 Aircross SUV’ta kullanıma sunuldu. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4’te farklı döşeme renkleriyle sunulan koltuklar mümkün olan en iyi konforu sunmak üzere dört farklı tipe dayanıyor. Görsel Konfor örneğin GS veya BX gibi modellerdeki döşemeleri andıran dolgu ve döşemeleriyle görsel olarak hemen ayrışıyor.

 

Konuksever konfor koltuğun yüzeyindeki 15 mm kalığındaki özel köpükle yumuşak ve destekleyici bir oturum sunuyor.

Dinamik konfor, koltukların ortasındaki yüksek yoğunluklu dolgu malzemesiyle uzun yolculuklarda yolcuları kavrıyor, uzun süreli kullanımlarda dahi çökme yapmıyor ve uzun yıllar sonra bile optimum konfor sunmaya devam ediyor.

Postürel konforda; geniş minder ve sırtlıklar, güçlendirilmiş yan destekler, ön koltuklarda bel desteği ve yükseklik ayarı, elektrikli ön koltuklar, önde ve arkada geniş ve konforlu kolçaklar ile optimum sürüş konforuna katkıda bulunuyor.

 

Koza etkisini daha da arttırmak ve çok daha huzurlu bir sürüş deneyimi yaşatmak üzere ısıtmalı koltuklar dışında masaj özelliği de tercih edilebiliyor.

 

 

HERKES İÇİN AKILLI DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

 

Kabin içi depolama alanları için özel çaba gösterildi. Citroën Advanced Comfort® programına dayanan tasarım kapsamında depolama alanları olabildiğince geniş tutuldu. Kullanıcıların beklentilerini karşılamak üzere gerek ön, gereksek arka koltuklarda, hem açık hem de kapalı olmak üzere 16 adetten az olmamak üzere 39 litre depolama alanı kullanıma sunuluyor.

 

Dünya tanıtımı yapılan Smart Pad Support Citroën, Apple iPad Air 2 ve Samsung Tab A 10,5 inç gibi tabletler için portatif açılıp-kapanabilen bir tutucu olarak devreye giriyor. Ön konsol tepsisi ise ön yolcunun önünde konumlandırılan sürgülü bir tepsi olarak tablet ve benzeri cihazlar için bir tür masa görevi görüyor. Tepsi üzerindeki siyah kaplama kaymayı önlüyor. Ön konsol tepsisinin altında büyük ve derin bir torpido gözü bulunuyor. Yüksek ve geniş tasarımıyla orta konsolda da birçok depolama alanı bulunuyor. Orta konsolda bulunan saklama alanı üzeri kaymaz bir malzeme ile kaplanan bir kapakla kapatılabiliyor. Böylece kullanıcı örneğin akıllı telefonunu bu kapağın altına gizleyebiliyor veya güvenle üzerine de koyabiliyor.

 

Orta konsolun en alt noktasında bulunan saklama alanı aynı zamanda kablosuz şarj özelliği olarak da hizmet veriyor. Yine bu bölümde biri Type C olmak üzere iki adet USB soketi bulunuyor. Vites kolunun ön tarafından küçük eşyalara yönelik bir depolama alanı, orta konsolda iki adet gizli bardak tutucuya sahip sürgülü kapalı bir saklama alanı ve hareketli ön kolçağın altında geniş bir depolama alanı bulunuyor.

 

Arka koltuk yolcularına katlanan orta kolçak içinde kapaklı bir saklama alanı ve bardak tutucu, ön koltuk sırtlıkların arkasında harita cepleri depolama alanı olarak sunulurken her bir kapı döşemesindeki cepler de ek depolama alanı olarak hayatı kolaylaştırıyor.

 

 

FONKSİYONEL VE GENİŞ BİR BAGAJ

 

Bir kompakt hatchback otomobilin farklı kullanım amaçlarını yerine getiren çok yönlü bir yapıya sahip olması gerekiyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 kompakt dış boyutlarına karşın son derece geniş bir iç mekan ve son derece kullanışlı bir yapı sunuyor. Yeni ë-C4 ve yeni C4, 2.670 mm ile segmentinin en uzun aks mesafesinden birine sahip ve 198 mm ile sınıfının en iyi arka koltuk diz mesafesini sunuyor. 1.800 mm dış genişliği ile yeni ë-C4 ve yeni C4 üç kişiyi rahat ettiriyor ve arka koltuk sırasında 1.380 mm omuz 1.440 mm dirsek mesafesi bulunuyor.

 

Yeni ë-C4 ve yeni C4 380 litrelik bir bagaj kullanıma sunuyor. Alçak yükleme eşiği (715 mm), geniş yükleme ağzı ve düz yan duvarlar rahat ve pratik bir kullanım sunuyor. İki konumlu bagaj zemini fonksiyonelliği daha da ileriye taşırken arka koltukların katlanmasıyla düz bir yüklem zemini elde ediliyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4’te örneğin şarj kablosu bagaj zemininin altında depolanabiliyor. Bagajın yan duvarlarındaki taşıma kancaları veya kayak kapağı gibi çözümler fonksiyonelliği destekliyor.

 

 

DIŞ DÜNYADAN İZOLE GERÇEK BİR KOZA

 

Akustik yalıtım konusu da büyük bir titizlikle ele alındı. Sürüş ve aerodinamik gürültünün azaltılmasıyla, yolculara dış dünyadan izole gerçek bir koza hissi sunuluyor. Özellikle motor bölmesi çok iyi izole edildi. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 modelindeki sessizlik olağanüstü. Ne bir gürültü, ne de bir titreşim sürüş konforunu veya huzurunu etkilemiyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 için özel olarak geliştirilen 18 inçlik hafif alaşım jantlar vibrasyon konforunu düşürmeye yardımcı oluyor.

 

Arkamys dijital ses işlemciye ek olarak tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modellerinde 8-kanal bir Hi-Fi ses sistemi kullanıma sunuluyor. Sistem konsolun üst kısmında bir adet center, ön ve arka kapılarda birer adet woofer, ön cam direğinde tweeterlar ve bagaj zemininde bir adet wubwoofer olmak üzere birçok hoparlörden oluşuyor.

 

 

AYDINLIK BİR YOLCU KABİNİ

 

Kabin içi aydınlık Citroën Advanced Comfort® programının temel direklerinden birini oluşturuyor. 4,3 m²’lik cam alanlar ve sıcak malzemeler sayesinde yolcuları sakin ve pozitif bir atmosferde yolculuk yapabiliyor. Açık renkli tavan döşemesi ve iç direk kaplamaları söz konusu etkiyi desteklerken mavi veya kırmızı gibi ortam aydınlatmaları dingin ve huzur dolu bir yaşama alanı yaratıyor.

 

Geniş yan camlar dışında, büyük elektrikli cam tavan da tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4’ün kabin içi aydınlığına katkı sağlıyor. Entegre güneşlik ile sürücü veya beraberindeki yolcular kabin içindeki aydınlık seviyesini ihtiyacına göre ayarlayabiliyor.

 

Geceleri ise LED ortam aydınlatması sayesinde benzersiz ve güven veren bir atmosfer oluşuyor.

 

 

EN ZORLU KOŞULLARI BİLE KARŞILAYAN ISITMA ÇÖZÜMLERİ

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modellerinde en zorlu hava koşullarında bile gelişmiş günlük kullanım konforu sunmak üzere; Citroën ürün gamında yeni bir özellik olarak ısıtmalı ön cam ve ısıtmalı direksiyon, önde ve arka ısıtmalı koltuklar, hem ön panelden hem de dokunmatik ekrandan kumanda edilen çift bölge iklimlendirme kontrolü ve arka koltuk yolcuları için arka havalandırma ızgaraları gibi donanımlar devreye giriyor.

 

20 ADET EN GÜNCEL SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMİ

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, yeni nesil Citroën modellerinde de olduğu gibi sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu arttıran en az 20 adet yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Tüm bu sistemler otonom sürüşe giden yolda önemli bir adımı oluşturuyor.

 

Aktif Güvenlik Freni, Çarpışma Riski Uyarısı ve Çarpışma Sonrası Güvenlik Freni, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi, Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Otoyol Sürüş Yardımcısı, Kahve Molası Uyarısı, Sürücü Dikkat Dağınıklığı Uyarı Sistemi, Kapsamı Genişleyen Trafik İşareti Tanımlama ve Önerme Sistemi, Akıllı Farlar gibi sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğini destekliyor.

 

Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Renkli Yükseltilmiş Gösterge Ekranı, Otomatik Elektrikli Park Freni, Yan park sensörleri, Top Rear özellikli Geri Görüş Kamerası, 360 Vision, Park Yardımcısı, Yokuşta Kalkış Yardımcısı, Statik dönüş fonksiyonu, Römork Denge Kontrolü gibi elektronik sistemler daha konforlu ve daha az stresli bir sürüş sağlıyor.

 

GELİŞMİŞ BAĞLANABİLİRLİK ÇÖZÜMLERİ VE DİJİTAL ARAÇ İÇİ ENTEGRASYON

 

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; 10 inç dokunmatik ekran, akıllı telefonlar için kablosuz şarj, ConnectedCAM Citroën®, Connect Assist, My Citroën, Connect Nav, Android Auto ve Apple CarPlay ile Connect Play, ikisi önce ve biri arkada olmak üzere üç adet USB soketi gibi gelişmiş özellikleriyle hayatı kolaylaştırıyor ve sürüşleri keyfe dönüştürüyor.

 

 

 

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

§  Uzunluk: 4.360 mm

§  Genişlik: 1.800 mm / 2.056 mm aynalar açık / 1.834 mm aynalar kapalı

§  Yükseklik: 1.525 mm

§  Aks mesafesi: 2.670 mm

§  Tekerlek çapı: 690 mm

§  Dönüş çağı: 10,9 m

§  Yerden yükseklik: 156 mm

§  Bagaj hacmi: 380 litre

§  Yükleme eşiği yüksekliği: 715 mm

§  Yeni tamamen elektrikli ë-C4:

o   Güç: 136 HP (100 kW)

o   Batarya: Yüksek voltajlı 400 V Li-iyon 50 kWh

o   Tork: 260 Nm

o   Menzil: 350 km, WLTP döngüsü

o   Maksimum hız: 150 km/s

o   Hızlanma 0-100 km/s: 9,7 saniye (spor modu)

o   Şarj süresi:

> 100 kW halka açık şarj noktası: 30 dakikada yüzde 80 şarj, veya 10 km/dk

> 32 A Wall Box: 5 saat (üç faz ve opsiyonel 11 kW şarj) ile 7 saat 30 dakika (tek faz)

> Yerel priz: 15 saat (yüksek voltajlı soket) ile 24 saat (standart soket) ve üzeri

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni eSprinter ve Sprinter, 2024’ün ikinci yarısında Türkiye’de

Bugüne kadarki en çok yönlü ve verimli tamamen elektrikli Mercedes-Benz eSprinter modelleri Avrupa’da satışa sunuldu. Yılın ikinci yarısından itibaren de Türkiye’de.

Çok sayıda yeni dijital ekstraya sahip eSprinter ve Sprinter, en güncel nesil MBUX dışında ek ve bazı durumlarda yeni ve daha da gelişmiş işlevlere sahip güvenlik ve destek sistemleriyle donatılıyor.

eSprinter 440 kilometreye (WLTP verisi) kadar menzil sağlıyor.

Hafif ticari araçların elektrikli ismi yeni Mercedes-Benz eSprinter yakında yollara çıkacak. Müşteriler için sağladığı katma değer, çok yönlülük ve esneklikle dikkat çeken, iki gövde tipi ve uzunluğu ile üç batarya boyutuna sahip yüksek taşıma kapasiteli yeni eSprinter farklı kullanım alanlarıyla öne çıkıyor. Daha fazla menzil ve daha fazla yük taşıma arasında tercih yapılabilen yeni eSprinter, 56 kWh veya 113 kWh kullanılabilir batarya kapasitesiyle Avrupa’da satışa sunuldu. 2024’ün ikinci yarısında Türkiye’de de satışa sunulacak yeni eSprinter’ın ürün gamına 81 kWh kapasiteli bir versiyon da eklenecek. Ayrıca ilerleyen dönemde ilk kez şasi kamyonet olarak da satışa sunulacak. Bu sayede de çok sayıda sektör için temel bir araç haline gelecek. Buna ek olarak, MBUX bilgi-eğlence sistemi, gelişmiş güvenlik ve destek sistemleri ve daha zengin bir donanım ile ilk kez akıllı, dijital bağlantı avantajı da sunuyor. Ayrıca eSprinter’da isteğe bağlı bir römork bağlantısı da olacak.

The new Mercedes-Benz eSprinter
The new Mercedes-Benz eSprinter

Çok yönlü ve verimli: Yeni Mercedes-Benz eSprinter

Verimlilik, menzil ve yük hacmi ile çok yönlü bir araç olarak öne çıkan yeni Mercedes-Benz eSprinter, çok sayıda teknik yenilik içermesinin yanında üç modülden oluşan yeni bir konsepti de esas alıyor. Böylece farklı uzunluk ve gövdelerle geliştirilme ve tasarlanma özgürlüğü sunuyor.

Tek tip bir gövde şeklinde tasarlanan ön modül, tüm yüksek voltajlı bileşenleri kapsıyor ve aks mesafesi ve batarya boyutundan bağımsız olarak değişiklik yapmadan tüm araç çeşitleriyle birleştirilebiliyor. Alandan tasarruf sağlayan entegre yüksek voltajlı batarya modülü gövdenin altında bulunuyor. Akslar arasındaki batarya konumu, sağlam batarya gövdesi ile yüksek voltajlı bataryanın en uygun şekilde yerleştirilmesini sağlıyor. Düşük ağırlık merkezi, yol tutuşu üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Elektrik tahrikli arka aksa sahip arka modül de yeni eSprinter’ın tüm modellerinde kullanılıyor. Kompakt ve güçlü elektromotor da arka modüle entegre edilmiş durumda.

Mercedes-Benz eSprinter

Elektrikli güç-aktarma sistemleri ve yüksek voltajlı batarya

Yeni Mercedes-Benz eSprinter’daki elektrik tahrikli arka aks müşterilere; araç uzunlukları, maksimum brüt araç ağırlığı (4,25 tona kadar), çekme kapasiteleri (2 tona kadar) ve yük hacmi (maksimum 14 m³) açısından önemli avantajlar sağlıyor. Yeni eSprinter, her biri maksimum 100 ve 150 kW güç sağlayan verimli bir elektromotorla sunuluyor. Yeni sabit mıknatıslı senkron motor (PSM), özellikle yüksek verimliliğiyle öne çıkıyor. Müşteriler, menzil ve taşıma kapasitesi açısından kendi bireysel gereksinimlerine bağlı olarak yeni eSprinter için üç farklı batarya boyutu arasından seçim yapabiliyor (113 kWh, 81 kWh veya 56 kWh). WLTP döngüsüne dayalı bir simülasyonla hesaplanan elektrikli menzil 440 kilometreye kadar ulaşıyor (şehir içinde 500 kilometreye kadar). eSprinter’daki yeni DAUTO otomatik geri kazanım sistemi son derece verimli ve konforlu bir sürüş tarzı sağlıyor. Radardan, kameradan ve navigasyon verilerinden gelen bilgiler toplanarak işleniyor ve enerji geri-kazanım yoğunluğu gerçek zamanlı olarak sürüş koşullarına uyarlanıyor. Ayrıca ECO Assist işlevi ile, donanıma ve ülkeye bağlı olarak, önde bir aracın olup olmadığını, hız sınırının ne olduğunu veya ileride bir yokuşun olup olmadığını analiz ediyor ve ayağın gaz pedalından ne zaman çekilmesi gerektiğini gösterge panelinde belirtiyor. Ayrıca üç sürüş modu, maksimum konfor veya maksimum menzil arasında seçim yapma olanağı sağlıyor.

Mercedes-Benz hızlı sarj

Tüm Mercedes-Benz elektrikli van modelleri gibi yeni eSprinter da hem alternatif akım (AC) hem de doğru akım (DC) şarj olanağına sahip. Entegre şarj cihazı, hızlı şarj istasyonunda 115 kW’a kadar (isteğe bağlı) doğru akımla şarj olanağı sağlıyor. Böylece 56 kWh kapasiteli batarya, maksimum 115 kW ile yaklaşık 28 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj oluyor. Kullanılabilir kapasitesi 113 kWh olan bataryanın şarj olması maksimum 115 kW ile yaklaşık 42 dakikaya sürüyor.

 

Geleneksel tahrikli yeni Mercedes-Benz Sprinter maksimum esneklik sunuyor

Yeni Mercedes-Benz Sprinter; arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli olmak üzere farklı güç aktarma türleriyle ve maksimum brüt araç ağırlığıyla (5,5 tona kadar) farklı sektörler ve kullanım alanlarının gereksinimlerini karşılıyor.

 

Yüksek verimlilik seviyesine sahip 2,0 litre hacimli dizel motorun (OM654) yanında seçilen modele ve güç aktarma tipine bağlı olarak 110 kW, 125 kW ve 140 kW olmak üzere dört farklı güç seçeneği bulunuyor. Güç aktarımını konforlu 9G-TRONIC otomatik şanzıman veya 6 vitesli manuel şanzıman sağlıyor.

Mercedes-Benz eSprinter

Mevcut MBUX nesli ve farklı dijital ekstralar

Hem eSprinter hem de Sprinter’da, 26 cm (10,25 inç) ekrana sahip, MBUX (Mercedes Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sisteminin en güncel nesli standart donanım olarak sunuluyor. Daha fazla konfor ve güvenliğe katkıda bulunan ek işlevlerle Sprinter ve eSprinter daha akıllı ve müşterilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran bir yapı sunuyor.

 

Yeni eSprinter, ayrıca MBUX sayesinde aktif menzil yönetimi ve bulut tabanlı hizmetler ve uygulamalarla akıllı navigasyonlu (elektrikli zekaya sahip navigasyon) elektromobil ekosistemine de entegre oluyor. Bu, şeffaflık ve mümkün olan en yüksek planlama güvenliği ile rahat bir yolculuk sağlıyor.

Mercedes-Benz eSprinter
Güvenlik ve destek sistemleri: Her durumda daha iyi destek

Yeni Sprinter ve eSprinter modellerinin güvenlik ve destek sistemleri, çoğu standart donanıma dahil olan ek ve bazı durumlarda yeni ve daha gelişmiş işlevlere sahip. Aktif Şerit Takip Asistanı, Kör Nokta Asistanı, ATTENTION ASSIST yorgunluk uyarısı, aracın üretim tarihinden itibaren yedi yıla kadar ücretsiz navigasyon verilerini içeren hız sabitleme özellikli Akıllı Hız Asistanı, panel vanlar ve minibüs için geri vites kamerası olmak üzere kapsamlı güvenlik ve destek işlevleriyle standart olarak donatılıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak, ilk kez, harekete geçerken aracın önündeki diğer yol kullanıcılarıyla çarpışmayı önleyen Harekete Geçme Bilgi Yardımcısı da sunuluyor. Bunun dışında N2 onaylı araçlar için standart, ancak diğer versiyonlarda opsiyonel olarak sunulan Yan Koruma Yardımcısı, yolcu tarafında tanımlı bir alanda yayaların ve bisikletlilerin daha iyi algılanmasına yardımcı oluyor. Rahat ve hızlı park etmek için park paketi kapsamında 360 derece kamera ve engellerin görünürlüğünü sağlayan yeni 3D ekran devreye giriyor. Bunun dışında opsiyonel dijital dikiz aynası, arka cam olmadığında veya araç uzun olduğunda bile arka tarafın rahat bir şekilde görülmesini sağlıyor.

 

Continue Reading

Genel

YENİ PEUGEOT 9X8, 2024 SEZONUNDA PERFORMANSINI ZİRVEYE TAŞIYACAK!

2024 PEUGEOT 9X8 tamamen yeni giydirmeye sahip yeni bir siluetle sahneye çıkıyor. Binlerce kilometrelik testi tamamlayan Team Peugeot TotalEnergies, 21 Nisan’da düzenlenecek olan 2024 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın ikinci turu 6 Saat Imola’da ilk kez yarışacak 2024 PEUGEOT 9X8 aracını tanıttı. PEUGEOT Sport ekibi, takımların önde 29 cm ve arkada 34 cm genişlikte daha etkili bir lastik kurulumu kullanmasına olanak tanıyan düzenleme değişikliğinden en iyi şekilde yararlanmak üzere PEUGEOT 9X8’in aerodinamiğini uyarladı ve PEUGEOT 9X8 artık bir arka spoylere sahip. Bununla birlikte aracın gövde yapısının yüzde 90’ı korundu. Peugeot Design ve PEUGEOT Sport, üst üste üç yıldır birlikte çalışarak Peugeot ekipleri tarafından özel olarak tasarlanan çok özel bir dış görünüme imza attı. Yeni görünümde markanın hız, esneklik ve gücünün simgesi Aslan logosu tasarımın merkezinde yer alıyor.

Team Peugeot TotalEnergies, yeni yarış otomobili 2024 PEUGEOT 9X8’i tanıttı. 2024 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan Imola’da ilk kez yarışacak olan PEUGEOT 9X8, yerini aldığı modele göre çeşitli geliştirmelerle bayrağı devralıyor. Geçtiğimiz sezon boyunca yarışan 2023 PEUGEOT 9X8, Le Mans’ta son derece iddialı bir performans elde etmişti.  Monza’da üçüncülükle ilk podyumuna çıkan 2023 PEUGEOT 9X8, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonasında geçirdiği ilk tam sezonun ardından 2024 sezonunun açılış yarışı olan Losail’i de büyük oranda önde tamamladı. Şimdi ise ekip, 9 üretici ve 19 prototipin kıyasıya yarıştığı Hypercar sınıfının en iddialı otomobillerinden biri olarak görülen PEUGEOT 9X8’i çok sayıda önemli güncellemeyle optimize etti.

PEUGEOT 9X8’in ilk versiyonu, 2020/2021 sezonundaki teknik düzenlemeleri karşılayacak şekilde tasarlandı. Ancak otomobilin tasarım aşaması ile 2022 yazındaki tanıtım arasında kurallar değişti. Bu durum da belirli alanlardaki performans iyileştirmelerini beraberinde getirdi. Buna bağlı olarak otomobilin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve Team Peugeot TotalEnergies tarafından belirlenen iddialı hedeflere ulaşmak adına bazı tasarım ayrıntıları revize edildi.

“Çok sayıda güncelleme ve iyileştirme içeriyor”

2024 PEUGEOT 9X8’in optimizasyonları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan PEUGEOT Sport Teknik Müdürü Olivier Jansonnie, ”Artık geçerli olmayan seçimler yapmıştık. Oluşan performans farkını 2023 yılındaki Performans Dengesi (BOP) yeterince dengelemedi. Aslında ana fikir, rakiplerimizin otomobil tasarımına benzer bir tasarıma dönmek ve böylece BOP açısından buna eşdeğer karşılık görmekti. Bu nedenle 31/31cm ile tüm tekerleklerde aynı lastik genişliğini kullanmayı bıraktık. Bunun yerine önde 29 cm ve arkada 34 cm lastik tercih ettik. Açık konuşmak gerekirse, aynı şasiye sahip ve yeni bir otomobil değil. Ancak çok sayıda güncelleme ve iyileştirme içeriyor. Lastiklerin etkili bir şekilde çalışabilmesi için PEUGEOT 9X8’in ağırlık merkezini değiştirmek zorunda kaldık. Bu da bazı bileşenlerin hareket etmesi ve diğerlerinin daha hafif hale getirilmesi anlamına geliyordu. Daha iyi bir aerodinamik dengeye sahip olmak için aerodinamik yükleri yeniden dağıtmamız gerekti. Bu da üstyapı bileşenlerinin yaklaşık yüze 90’ını yeniden tasarlamamızı gerektirdi ve en önemlisi de arka kanadı ekledik. Ayrıca yeni homologasyon ile bazı güvenlik ve performans iyileştirmelerini hayata geçirdik” dedi

Mart 2023’te, 2024 sezonu için araçta bazı radikal iyileştirmeler yapma kararı alındı. PEUGEOT Sport ekibi, 2023 WEC sezonuna katılırken aracı yeniden tasarlamak için yorulmadan çalıştı. Proje içinde proje olmasının ekibin iş yükünü oldukça artırdığını dile getiren Olivier Jansonnie, “Team Peugeot TotalEnergies’in bağlılığına ve çabasına güvendik. Bu çabanın sonucunu göstermek için heyecanlıyız. Hedefimiz ön sıralarda yer almak, podyum için ve galibiyet için mücadele etmek” dedi.

Bu güncellemeler aynı zamanda Peugeot Sport ile dört yıl önce başlayan iş birliğini sürdürme fırsatı da sağladı.  PEUGEOT Tasarım Müdürü Matthias Hossann, “Peugeot’nun 2022 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda dönüşünü simgeleyen zarif ve sade bir tasarımla başladık. Sonrasında görsel sanatçı Demsky tarafından hem 24 Saat Le Mans yarışının yüzüncü yılını, hem de PEUGEOT’nun Le Mans’taki üçlü zaferinin 30. yıldönümünü kutlayan 2023 dış tasarımın ardından bu sefer Aslan Başını farklı ölçeklerde kullandığımız bir tasarımla ortaya çıktık. Bir aslan sürüsünü simgeleyen bu grafik tasarım, dayanıklılık yarışlarının değerlerini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Takım ruhunu ve takımdaki yetenek zenginliğini öne çıkarmak istedik. Tasarım, siyah, gri, beyaz ve kriptonit olmak üzere PEUGEOT Sport renk kartelasından alınan farklı boyutlarda renklerden oluşuyor. Bu tema, PEUGEOT’nun grafik tasarım ekibi tarafından geliştirilen yaşam tarzı ürünlerinde de aynı şekilde kullanılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Team Peugeot TotalEnergies’in kaydettiği gelişmeyi gözler önüne seren 2024 PEUGEOT 9X8’in 2023 versiyonu, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın açılış yarışı Katar 1812 km’de son kez sahneye çıktı ve 21 Nisan tarihinde FIA WEC sezonunun ikinci turu olan 6 Saat Imola yarışında yerini 2024 versiyonuna bırakmaya hazırlanıyor. PEUGEOT 2011 yılında Imola’daki Autodromo Enzo e Dino Ferrari yarışında nefes kesen çifte zaferle hafızalarda yer etmişti.

PEUGEOT CEO’su Linda Jackson, “Team Peugeot TotalEnergies’in FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarıştığı ilk yıl olan 2023, tüm zorluklara rağmen takımın şekillenmesi ve tutkusunu göstermesi açısından herkes için önemli bir deneyim oldu. 2024 yılı için de hedefimiz aynı; yarış kazanmak. Bu yıl zorlu bir rekabet ortamı olacak. Bunu biliyoruz. Ancak ekibimiz, PEUGEOT 9X8’in markanın değerlerini mükemmel şekilde yansıtan 2024 versiyonunu geliştirmek için çok çalıştı. Team Peugeot TotalEnergies, enerjisi ve çabasıyla göz doldurdu. Dayanıklılık yarışlarındaki bu yeni dönemin parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve motor sporlarında iz bırakmak istiyoruz” sözleriyle görüşlerini aktardı.

Yeni PEUGEOT 9X8’i değerlendiren Stellantis Motorsport Kıdemli Başkan Yardımcısı Jean-Marc Finot, “Öncelikle tüm PEUGEOT Sport ekibine çalışmalarından dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum. 2023 sezonunda yarışırken, rekor sürede aracın bir kısmını yeniden tasarlamak gerçekten de küçümsenecek bir başarı değil. PEUGEOT 9X8, aslında LMH’de önde ve arkada eşit boyutta lastiklerin zorunlu olduğu 2020/2021 düzenlemelerini karşılamak üzere tasarlandı. Ancak bu arada kurallar değişti. Böylece rakiplerimizden bazıları arkada daha büyük lastikler kullanabildi. Aslında BoP’nin yapısal tasarımımızı dengelemek için yeterli olacağını düşünmüştük, ancak durum böyle olmadı. Bu nedenle otomobilin bir kısmını yeni lastik boyutlarına uyum sağlayacak şekilde yeniden tasarlamamız gerekti. Böylece aracın ağırlık merkezini kaydırdık, aerodinamik yüklerin dağılımını değiştirdik, bir arka kanat ekledik, daha hafif parçalar ürettik. Simülasyonlarımız ve ilk pist testlerimiz aracın daha fazla performansa sahip olduğunu gösterdi. Bu nedenle, minimum ağırlık ve maksimum güçle BoP sınırına yaklaşmadan ön sıralarda yer almayı umuyoruz” dedi.

 

Continue Reading

Genel

  Hollandalı Carver Türkiye’de Satışa Çıkıyor!  

Mikromobilite çözümleri konusunda Avrupa’nın önde gelen markalarından Carver, Türkiye’de GRS Automobility güvencesiyle satışa çıkıyor. Test sürüşleri ve ön sipariş süreci başlayan Hollandalı marka iki farklı model ve iki farklı alt donanım seviyesiyle Nisan ayında yollarla buluşacak. 1+1 oturma düzeni, yüzde yüz elektrikli yapısı ve kompakt boyutlarıyla şehir içindeki mobilite ihtiyaçlarını keyfe çevirecek Carver, Dinamik Araç Kontrol (DVC) sistemi sayesinde tıpkı motosikletlerdeki gibi 45 derece açıda yana yatabiliyor. Carver Cargo ise filolar ve KOBİ sahipleri için üst düzey bir alternatif haline gelecek.

Kayak’taki dönüş tekniği “carving” kelimesinden ilham alarak Hollanda’da 1994 yılında serüvenine başlayan ve geçen sene “En İyi Mikromobilite Elektrikli Aracı” seçilen Carver markası, ülkemizde de trafikte seyir keyfi verecek yeni bir yol arkadaşı olmaya aday olacak gibi görünüyor. Test sürüşleri ve ön sipariş süreci başlayan iki farklı donanım seviyesi ile gelen Carver S+ Carver R+ ve lojistiğe yönelik Carver Cargo modelleri, şehir içinde yolculukları pratik hale getirecek.

Yalnızca 98cm genişliği, 1+1 oturma düzeni, 75 litrelik bagaj hacmiyle eğlenceli, akıllı ve ekonomik seyahat çözümler sunan yüzde yüz elektrikli Carver’ın S+ modeli, 80 km/s son hız, 100 km menzil ve 3 saatte yüzde 80 şarj özellikleriyle öne çıkıyor. Carver R+ modeli ise 45 km/s son hızıyla 130 km menzil ile şehir içi ulaşımda çok ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tüm modelleri B sınıfını ehliyet ile kullanılabilirken dileyenler Carver R+ modelini B motosiklet ehliyetiyle de kullanabilecekler. Carver’ı rakiplerinden ayıran en büyük unsur ise “Dinamik Araç Kontrol” sistemi sayesinde tıpkı motosikletlerde olduğu gibi virajlarda 40 derece açıda yana yatabilmesi. Böylelikle çok daha güvenli ve stabil bir sürüş deneyimi sağlıyor. Kapalı yapısı ve yüksek dayanımlı şasisi sayesinde motosikletlerden daha güvenli ve konforlu yolculuk vaat eden Carver açılabilir tavan ve müzik sistemi de sunuyor.

Carver Cargo ise 500 litrelik bagaj alanıyla filolar, kargo şirketleri ve KOBİ sahipleri için üst düzey alternatif haline gelecek gibi görünüyor. Her üç model Nisan ayında Türkiye yollarıyla buluşmayı bekliyor. Test sürüşü ve ön sipariş için İstanbul Kâğıthane’deki GRS Automobility Showroomu, 444 77 48 iletişim numarası veya carverturkiye.com web adresi üzerinden erişim sağlanabiliyor.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.