Connect with us

Otomotiv

Pirelli İle Bu Kış Güvenli, Konforlu Ve Kolay Geçecek

Yenilikçi teknolojileri ve 150 yıllık deneyimi sayesinde farklı zeminlere ve kullanım koşullarına uygun çözümler yaratan Pirelli, kış mevsiminde de sürücülerin yanında oluyor. Pirelli geniş ürün yelpazesi ile her ihtiyaca yönelik ürünler sunarken, kış lastiklerini teşvik edecek uygulamaları ile de öne çıkıyor.

Geliştirdiği yeni teknolojili ürün ve hizmetlerle pistlerdeki deneyimini yollara taşıyan Pirelli, kış lastiklerinde güvenli sürüş için binek araçlardan 4×4’e ve hafif ticari araçlara kadar farklı segmentlerde geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Kış mevsiminde uzun yol yapan ve her türlü soğuk havada en iyi performansı elde etmek isteyen sürücülerin kış lastiklerini tercih etmeleri gerektiğini vurgulayan Pirelli, hava sıcaklıklarının +7°C’nin altına düştüğü durumlarda yaz lastiklerinin etkisinin azaldığı konusunda da kullanıcıları uyarıyor.

 Pirelli kullanıcı dostu uygulamaları ile kış lastiklerini teşvik ediyor

Her sene olduğu gibi bu sene de kış lastiklerinin kullanımını teşvik etmek isteyen Pirelli, sürücülerin yaz/kış lastikleri değişimi veya yeni lastik ihtiyaçlarında Pirelli.com.tr adresi üzerinden kendilerine en yakın mağazadan randevu almalarını sağlıyor ve müşterilerinin lastik değişim işlemlerini kolayca gerçekleştirmelerine olanak tanıyor. Pirelli’nin kış lastiğine geçenlere sağladığı bir diğer ayrıcalık ise kullanmadıkları yaz lastiklerini uygun koşullarda muhafaza etmeye yarayan lastik oteli. Pirelli müşterileri, Pirelli yetkili satıcılarının sunduğu lastik oteli hizmeti sayesinde yaz lastiklerini kuru, serin, güneş ışığı almayan, asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak güvenli bir ortamda koruyabiliyorlar. Diğer yandan Pirelli, bu kış lastiklerini değiştirmek isteyen müşterilerine 2 avantajlı kampanya sunuyor. 1 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında Yapı Kredi World’e özel vade farksız 8 taksit imkanı sunan Pirelli, ayrıca Tyrelife Lastik Garantisi kapsamında müşterilerine hasar gören bir lastiğini hiçbir ek ücret ödemeden delinme, çarpma veya yanma gibi dış etkenlerin sebep olduğu kasıtlı olmayan hasarlar durumunda koruma altına alma fırsatı da sağlıyor. Kampanyadan, Pirelli Yetkili Satıcılarından tek seferde en az 4 adet Pirelli marka 17’’ jant ve üzeri Oto, SUV (4×4), Dört Mevsim veya Hafif Ticari (en fazla 3.500kg) araç lastiği alan müşteriler ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Pirelli kış lastikleri üstün yol tutuşu, güvenli frenleme ve mükemmel çekişi garanti ediyor

Spor otomobillerden lüks sedanlara, şehir içi araçlardan ağır kış koşulları ve motor sporlarında kullanılan lastiklere dek farklı araçlara yönelik lastikleriyle öne çıkan Pirelli, 150 yıllık tecrübesini yenilikçi teknolojiler ile buluşturuyor. Pirelli patladığında dahi yol alabilen Run Flat lastiklerimacunumsu tabakasıyla kendini tamir edebilen Sealinside özellikli lastikleri ve daha sessiz ve konforlu bir sürüş sağlayan Gürültü Engelleme Sistemi – PNCS (süngerli) özelliğine sahip ürün yelpazesiyle kış dönemi için karlı, ıslak ve kuru koşullarda maksimum performans vaat ediyor. Kış lastiklerinin yanaklarında M+S (M=Çamur, S=Kar) ve 3PMSF (Üç Tepeli Dağ İçerisinde Kar Tanesi içeren sembol) işaretleri yer alıyor.

Farklı ihtiyaçlara özel kış lastikleri Pirelli’de

Pirelli’nin kış lastikleri, hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde dahi güçlü performans sergileyen “daha yumuşak” hamurları sayesinde kavramanın zayıf olduğu yüzeylerde bile üstün yol tutuşunu, mükemmel çekişi ve güvenli frenlemeyi garanti ediyor. Kış lastiği hamurlarının kimyasal özellikleri, yaz lastiklerine kıyasla ıslak zeminde frenlemenin ciddi oranda kısalmasına (%15’e varan oranda) ve karla kaplı yollarda daha kısa mesafede frenlemeye (%50’ye varan oranda) imkan veriyor. Kış lastiklerinin özel sırt desenleri de üstün performans düzeylerini yakalamaya katkıda bulunuyor. Karı toplayan kılcal kanallı desen tasarımı sayesinde “lastik yüzeyinin kar ile kaplanarak, karlı yüzeyde çekiş” sağlamasını iyileştirirken, zincir kullanmadan maksimum hareket kabiliyeti sağlanıyor. Ayrıca geniş oluklar da suyun hızlı ve etkin bir şekilde atılmasını sağlayarak suda kızaklama tehlikesini önleyip maksimum güvenlik sunuyor.

SUV’lar için kış uzmanı: Scorpion Winter 2

Yüksek performanslı SUV’lar için kış uzmanı olarak geliştirilen TÜV SÜD onaylı Scorpion Winter 2, kış koşullarında emniyet ve performanstan ödün vermiyor.  Karı daha fazla sıkıştırabilen desen tasarımıyla öne çıkan Scorpion Winter 2’de üç boyutlu kılcal kanallar karda, ıslak ve kuru zeminde mükemmel frenleme performansı ve kilometre ömrü vadediyor. Scorpion Winter 2’nin ana kanal olukları ekstra su tahliyesi sağlarken sürücüler optimize edilmiş suda kızaklama performansı ile güvenli sürüşün keyfini yaşıyor. Scorpion Winter 2’de kullanılan, yağmurda ve karda performansı artırabilen yenilikçi bir sıvı polimer sistemi kullanılarak geliştirilen olağanüstü hamur da dayanıklı yapısı ile öne çıkıyor.

Üst düzey araçlara mükemmel performans: Winter Sottozero 3

Üstün sürüş performans sergileyen, geniş bir üst segment premium otomobil yelpazesi için özel olarak tasarlanan kış lastiği Winter Sottozero 3, fonksiyonel hamur karışımı ile tüm kış koşullarında mükemmel yol performansı yaratıyor. Winter Sottozero 3’ün yönlü çift oklu taban deseni kış koşullarında eşsiz bir çekiş sağlarken 3D lamel teknolojisi de kuru zeminde artırılmış direksiyon hakimiyeti ve azaltılmış fren mesafesi ile göz dolduruyor. Winter Sottozero 3’teki daha geniş kanallar da sürücülerin ıslak zeminde mükemmel direksiyon hakimiyeti kurmasını ve frenleme performansı açısından da istedikleri sonucu elde etmelerini sağlıyor.

Kışın kalıplarını yıkıyor: P Zero Winter

Otomobil üreticileri ile ortak geliştirme, kusursuz uyum ve yüksek performansı her zaman temel değerleri arasında tutan P Zero Winter, bu felsefesini kış sezonunda da koruyor. Yüksek lamel yoğunluklu iç omuzlar ve karlı zeminde çekiş ve frenlemeyi üst düzeye çıkaran yanal ve çapraz kanalları ile iddiasını ortaya koyan P Zero Winter, zorlu hava koşullarında bile yaz lastikleri ile aynı sürüş hissini yaratıyor. P Zero Winter’ın hamur yapısı, sırt deseni ve teknik geliştirmeleri de yüksek kar çekişi ve ekstra frenleme imkanı sunuyor.

Güvenlik ve konfor vadediyor: Cinturato Winter 2

Kış mevsiminde üstün performans sağlayan yenilikçi hamur karışımı ve üç boyutlu kılcal kanallı deseni ile fark yaratan Cinturato Winter 2, modern otomobiller ve CUV’ların bir parçası olarak konumlanıyor. Cinturato Winter 2’nin desen yapısındaki doğrusal kılcal kanallar lastik aşındıkça yerini zikzak şekilli yeni kanallara bırakıyor. Böylece lastiğin ömrü boyunca kuru, ıslak ve karlı zeminde yol tutuşu garanti ediliyor. Islak ve karlı zeminde yüksek performansından ödün vermeden artırılmış kilometre ve uzun ömür sunan Cinturato Winter 2, önemli ölçüde azalan gürültü seviyesi ile sürücülere kış sezonunda konfor sağlıyor. Ayrıca bu lastikler kış koşullarında gösterdikleri sınıfının lideri performansla ünlü Alman belgelendirme kuruluşu TÜV SÜD tarafından Performans işareti almaya uygun görülmüştür.

Ticari araçlar da kışın rahat ediyor: Carrier Winter

Pirelli’nin hafif ticari araçlara özel geliştirdiği Carrier Winter lastikleri, ıslak zeminde fren mesafelerini önemli ölçüde azaltarak yol tutuş performansını yükseltiyor. Carrier Winter’ın yüksek oranda silika içeriğine sahip kauçuk bileşiği ve karkas yapısı sürücüler için güvenlikten vazgeçmeden çok daha yüksek kilometre ömrü sunarken %10 oranında azaltılmış dönme direnci de yakıt tüketimini azaltıyor. Hızlı su tahliyesi ile suda kızaklama riski minimuma indiren Carrier Winter, şehir trafiğinde veya şehirler arası yolculuklarda kış mevsiminde de yüksek performans ve güvenli sürüş keyfi sunuyor.

Elektrikli araçlar da kışa hazır

Pirelli’nin elektrikli otomobiller ve şarj edilebilir araçlar için geliştirdiği Pirelli Elect Ailesi kış lastikleri P Zero, Cinturato ve Scorpion ailelerine entegre edilerek markanın elektrifikasyon trendinde geldiği noktayı ortaya koyuyor. Pirelli’nin dünyanın önde gelen tüm otomobil üreticileriyle iş birliği sayesinde orijinal ekipman lastiklere entegre edilebilen Elect teknolojisi lastiklerin yanağındaki özel bir işaretle tanınabiliyor. Daha düşük batarya tüketimi, elektrikli motorlardaki daha yüksek torkun yönetimi ve aracın ağırlığının optimal düzeyde desteklenmesi gibi konularda elektrikli araçların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Elect lastikleri, kış mevsiminde de sürücülere verimli, güvenli ve çevre dostu bir sürüş keyfi sunuyor. Oldukça yeni ama hızla büyüyen elektrikli otomobil sektörü için kış lastikleri söz konusu olduğunda Pirelli Elect premium ve prestij pazarının %65’inden fazlasını kapsıyor (prestij otomobillere yönelik lastiklerde Pirelli’nin payı %80’i aşıyor). Öyle ki, Elect homologasyonlarının sayısı sadece 2021 yılında 250’yi aşarak 2020 itibarıyla toplam sayının iki katına çıktı. Bu sayı, Pirelli’nin elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobiller için onaylı homologasyonlarda en büyük paya sahip lastik üreticisi olduğunu vurgu

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv Sektörü

Tesla’nın satışları dört yıl sonra ilk kez düştü. Fiyat indirimleri de işe yaramadı

Tesla’nın satışları ilk çeyrekte yaklaşık yüzde dokuz düşüşle 386.810 araca geriledi; bir yıl önceki yaklaşık 423.000 araçtan. Analistler sonuçların bir felaket olduğunu düşünüyor. Neredeyse dört yıldır ilk kez yıllık düşüş gösterdi ve analistlerin beklentilerinin önemli ölçüde gerisinde kaldı. “Tesla”

Otomobil üreticisi, Kızıldeniz’deki trafik kesintilerinden kaynaklanan sorunların ve Almanya’daki fabrikasında üretimi engelleyen sabotajın ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi.

Satışların düştüğü haberinin ardından şirketin hisseleri zayıfladı. Wedbush Securities’ten analist Dan Ives, Tesla’nın son sonuçlarını şirketin yatırımcılara açıklamakta zorlanacağı tam bir felaket olarak nitelendirdi. Otomobil üreticisi, Kızıldeniz’deki trafik kesintilerinden kaynaklanan sorunların ve Almanya’daki fabrikasında üretimi engelleyen sabotajın ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi. Tesla son zamanlarda sert bir rekabetle ve elektrikli otomobillere olan talebin büyümesinde bir yavaşlamayla karşı karşıya kaldı. Otomobil üreticisi en son, pandemi nedeniyle üretimi sınırlamak zorunda kaldığı 2020’nin ikinci çeyreğinde satışlarda yıllık bazda düşüş bildirmişti.

Çin Tesla’nın nefesini kesiyor

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de Tesla, BYD gibi yerli otomobil üreticilerinin şiddetli rekabetiyle karşı karşıya. Son dördüncü çeyrekte dünyanın en büyük tamamen elektrikli otomobil satıcısı olarak Tesla’nın yerini aldı. Ancak bu ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe rağmen Tesla ilk sıraya geri döndü. BYD şirketi ilk çeyrekte yalnızca yaklaşık 300.000 elektrikli otomobil sattığını açıkladı. Bu, yıllık bazda %13’ün üzerinde bir artışı temsil etse de, dördüncü çeyreğe kıyasla %43’lük bir düşüşe de işaret ediyor.

Deepwater Asset Management’tan analist Gene Munster, bu yılın ilk çeyreğinin Tesla için “çirkin” olduğunu söyledi. Ona göre yüksek faiz oranları ve elektrikli otomobillere olan ilginin azalması da satışları olumsuz etkiledi. Ancak Munster, şirketin uzun vadeli beklentilerine ilişkin iyimserliğini dile getirdi. X ağında “Tesla’nın doğru yolda olduğuna ve bu fırtınanın geçeceğine hâlâ inanıyorum” diye yazdı. Satışlardaki düşüş haberinin ardından şirketin hisseleri önemli ölçüde zayıfladı. Reuters’e göre anketler ve uzman görüşleri, Tesla’nın ABD’deki bazı potansiyel müşterilerinin Musk’ın sağcı politikaları ve kamuoyuna yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle ertelendiğini gösteriyor.

Tesla hisseleri düşüyor, Musk fakirleşiyor

Tesla hisseleri Salı günü TSİ 18:00 civarında yüzde beşten fazla değer kaybetti. Bu yılın başından beri değerlerinin yaklaşık üçte birini kaybetmiş durumdalar. Tesla, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçları 23 Nisan’da yayınlayacak. Tesla’nın hisse senedi fiyatındaki düşüş, Musk’un servetinin değerini olumsuz etkiledi; Bloomberg verilerine göre bu yılın başından bu yana 40,5 milyar dolar azaldı. Bu verilere Tesla hisselerinde bugünkü düşüş dahil değil. Onlara göre Musk, 189 milyar dolarlık servetiyle LVMH kurucusu Bernard Arnault ve Amazon kurucusu Jeff Bezos’tan sonra dünyanın en zengin üçüncü kişisi.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Skyhome, iF Design Award 2024’te “En İyi Tasarım” ödülünü aldı

Skywell dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Award2024’te (iFTasarım Ödülleri), Skyhome modeliyle önemli bir başarıya imza attı.

10 dakikalık şarj ile 500 km’ye yakın menzil sunan ve sedan formunda olan SkywellSkyhome , gizli kapı kolları, elektronik dikiz aynaları ve rüzgâra karşı dirençli büyük çaplı jantlarıyla, aerodinamik verimliliğe katkı sağlıyor. Yeni model, parmak izi algılama, kapı açmak için yüz tanıma, cep telefonu kontrolü gibi benzersiz çözümlerle de ileri teknolojisini ortaya koyuyor.

skyhome-tasarim-odulu-1.jpeg

Arka koltuklar film izlemek ve ayak masajı yapmak için rahat bir alan sunuyor. Tavana entegre ettiği televizyon sayesinde ev konforunu yaşatacak olan SkywellSkyhome, 21 hoparlörlü ses sistemiyle benzersiz bir kabin içi deneyim vaat ediyor. Kapılarda, direksiyonda ve hoparlörlerde kullanılan ortam aydınlatmaları iç mekâna hareket ve modernlik katıyor. Güç elektroniğinde çağı yakalayan Sykwell, tasarım tarafında Avrupa ülkeleri klasmanına yaklaşırken, SkywellSkyhome modeliyle, tek veya çift motorlu dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyon halinde görücüye çıktı.

1954’te başlayan iF Design Award, dünyanın en bilinen tasarım yarışması, aynı zamanda yüksek kaliteli ürün tasarımının da bir sembolü olarak gösteriliyor.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Hyundai, IONIQ 5 Advance’i Türkiye’de satışa sundu

“Advance” donanım seviyesi, optimum özellikleriyle dikkat çekiyor. Isı pompasının standart olarak sunulduğu otomobilde piksel tipi LED aydınlatmalar, Bose Premium ses sistemi ve ısıtmalı ve soğutmalı deri koltuklar bulunuyor.

Hyundai Assan, 2024 yılında artırmayı hedeflediği elektrikli otomobil satışlarını, geliştirdiği yeni donanım seviyeleriyle desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda sırasıyla IONIQ 6 ve KONA Elektrik modellerini çeşitli donanım seviyeleriyle satışa sunan Hyundai Assan, şimdi de IONIQ markasının ilk modeli olan IONIQ 5 için yepyeni bir donanım seviyesi hazırladı.

Türk tüketicisi için özel olarak geliştirilen “Advance” donanım seviyesi, mevcut Progressive (standart ve uzun) versiyonlara en optimum özellikliyle eşlik edecek. Hyundai Assan, bu yeni donanım seviyesiyle beraber Türk tüketicisinin elektrikli otomobillerden en üst seviyede faydalanmalarını ve aynı zamanda geleceğin teknolojilerini en uygun fiyatla deneyimlemelerini hedefliyor.

hyundai-ioniq-5-advance-1.jpg

Segmentinde fark yaratacak

C-SUV segmentinde yer alan IONIQ 5 Advance‘ın öne çıkan özellikleri, günlük kullanımdaki tüm beklentileri karşılıyor. EV modellerin en önemli özelliklerinden biri olan ve bilhassa zorlu kış koşullarında da sürüş menzilini arttıran ısı pompası, diğer tüm Hyundai modellerinde olduğu gibi IONIQ 5’in Advance versiyonunda da standart olarak sunuluyor.

IONIQ 5 Advance’in donanım listesi ise bir hayli fazla. Piksel tasarımlı LED ön farlarla dikkat çeken otomobil, aktif güvenlik özellikleriyle de hem yaya hem de yolcu korumada öne çıkıyor. Euro NCAP’ten 5 yıldız ve aynı zamanda satışa sunulduğu günden bu yana 200’ün üzerinde ödül alan IONIQ 5, dur kalk özellikli akıllı hız sabitleme kontrolü ve çarpışma önleme asistanı gibi donanımlara sahip.

Bununla beraber; ön tarafta soğutma özelliğine sahip deri koltukların ısıtması da var. Müzik keyfini zirveye taşıyan BOSE Premium ses sistemi, 12,3 inç çift entegre bilgi ve multimedya ekranları, sanal gösterge paneli (Head-Up Display), kayar tip orta konsol ve gizli otomatik kapı kolları, otomobili günlük kullanımda oldukça konforlu bir yol arkadaşı haline getiriyor.

IONIQ 5 Advance, 58 kWh batarya, 125 kW (170 PS) gücündeki arkaya konumlu tek elektrik motoru ve arkadan itiş sistemi ile geliyor. Otomobildeki 58 kWh bataryanın %100 dolu olduğumda durumda menzili, birleşik kullanımda 384 km (WLTP). Buna karşılık araç, şehir içi kullanımda da 587 km menzile kadar rahatlıkla ulaşabiliyor.

IONIQ 5’in 0-100 km/s hızlanması ise Advance donanım seviyesinde 8,5 saniye. Aracın ulaşabildiği maksimum hız ise 185 km/s ile sınırlandırılmış. Buna ek olarak; üstün 800 voltluk batarya sistemine sahip olması sayesinde 350 kW ultra hızlı DC şarj cihazına bağlandığında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine şarj edilebiliyor. Yine WLTP normlarına göre, IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı ultra hızlı şarj istasyonlarında yalnızca 5 dakika şarj etmeleri yeterli. Hyundai, IONIQ 5 Advance modelini 7 farklı dış ve iki farklı iç renk seçeneği ile sunuyor.

Türkiye’deki model atağına çeşitli modeller ve yeni versiyonlarla devam edecek olan Hyundai Assan, yüzde 10 ÖTV diliminde yer alan IONIQ 5 Advance’ın fiyatını da 1.785.000 TL olarak açıkladı.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.