Connect with us

Otomotiv

A’dan Z’ye Volkswagen Caddy’nin 40 Yıllık Serüveni

Volkswagen Caddy, Türkiye’de olduğu kadar diğer ülkelerde çok sevilen bir HTA ama artık bir MPV olma yolunda ilerliyor. Peki bu Caddy efsanesi nasıl doğdu, nasıl gelişti ve nasıl hayatımıza bu kadar girdi.

Ekonomikoto.com, son 40 yıldır tüm dünyada büyük ve küçük aileler ve işletmeler için mükemmel bir yoldaş olan  Volkswagen Caddy’nin beş neslininin kısa hikayelerini derledi…

 Beşinci neslini yakın zamanda duyuran Caddy, ileri teknoloji, her zamankinden daha fazla güvenlik sistemi ile en mükemmel Volkswagen Caddy olma özelliğini taşıyor.

Yeni modeli kutlamak için Volkswagen Ticari Araçlar, Caddy’nin Kuzey Amerika’dan Polonya’ya Güney Afrika ve İspanya üzerinden seçkin mirasıyla bu tarihi yürüyüşü gerçekleştirdi.

 

Caddy 1: 1978-1992
Dünyadaki toplan satış adedi: 207.000

Caddy hikayesi 1978’de Tavşan olarak bilinen Pittsburgh, Pennsylvania yakınlarındaki Volkswagen Westmoreland Montaj Fabrikasında üretilen bir pick-up macerası olarak ABD’de başlıyor. Çok amaçlı araç 1982’de Avrupa’ya getirildi ve Saraybosna’da yeniden tasarlandı. Adı güncellenip Caddy olarak yeniden isimlendirildi.

1.83 metrelik etkileyici bir yük bölmesi ile müşteriler, cam takviyeli plastikten (GRP) yapılmış bir kargo yatağı sert üstünü seçerek, pick-up’ı küçük bir kentsel dağıtım kamyonuna dönüştürebiliyorlardı. Ayrıca 1980’lerde Caddy’yi kompakt bir kampçıya dönüştüren karavan tarzı eklenti birimleri de sunuldu.

Avrupa’da Mk1 Golf’e dayanan ilk Caddy’nin üretimi 1992’de sona erdi, ancak 2007 yılına kadar Uitenhage’daki Güney Afrika fabrikasında üretilmeye devam edildi. Dünya çapında ilk nesil Caddy’nin 207.000’den fazlası üretildi.

 

Caddy 2: 1995-2003
Dünya çapında toplam satışlar: 520.000 (SEAT Inca / Škoda Felicia dahil)

İkinci Caddy 1995’te çıkış yaptı. Platformu SEAT Ibiza ve Volkswagen Polo’ya dayanıyordu. SEAT İnka ile eşleştirildi ve aynı üretim hattında Barselona yakınlarındaki Martorell fabrikasında üretilmeye başlandı. Orijinalin sert dönüşüm başarısının ardından, Caddy 2 panel van ve yüksek tavanlı olarak tasarlandı. Hususi kullanım ve hafif ticaretleri ile  ve paket servisçilerine kadar herkes için ideal bir tasarıma sahipti.

Volkswagen, Caddy 2’yi yalnızca kanatlı kapılar ve 2,9 m 3’lük bir yük kapasitesi ile sundu . 1995 yılında ‘Vantasy’ konsept aracıyla Volkswagen, sonraki Caddy kampçılarının ilk kavramsal zevkini açıkladı. 1996’da Caddy pick-up’ı başlattı, Škoda Felicia’nın kardeş aracı olarak Çek Cumhuriyeti’nde üretildi. 1997’de daha sonraki kompakt MPV’lerin öncüsü olan Caddy Ailesi’ni izledi.

Üretime son verildiğinde, yaklaşık 520.000 sürücü ikinci nesil bir Caddy veya neredeyse aynı SEAT Inca veya Škoda Felicia modelini tercih edilmişti.

 

Caddy 3: 2003-2014
Dünya çapında toplam satışlar: 1.6 milyon

Üçüncü nesil Caddy, Mk5 Golf ve orijinal Touran’ın platformuna dayanarak 2003 yılında başlatıldığında tamamen yeni bir modeldi. Üretimi Polonya’nın Poznan’daki mevcut tesisine taşındı. 3.2m 3’lük bir kargo bölmesine sahip olan Caddy, ilk kez arka kanat kapıları veya büyük bir bagaj kapağı seçeneğine sahipti.

Caddy, bir panelvan, kamyonet , genç aileler için ideal, esnek yedi koltuklu konfigürasyona sahip kompakt bir MPV’ye dönüştü. Caddy Tramper, 2005 yılında – ilk kompakt karavan ile takip ederken, Caddy Maxi 2007’den geldi. 4,41m’den 4,88m’ye kadar uzatılmış uzunluğu ile daha büyük yük kapasitesine sahipti.

Caddy 3 satış rakamları 856.000’in üzerinde 2003-2010 arasında yükseldi. Bu başarı ile yeni bir tasarım ve en son teknolojiyi içeren büyük bir model güncellemesi geldi. Tüm versiyonlar artık ESC ile donatılmış olarak gelirken, isteğe bağlı 4MOTION dört tekerlekten çekiş kendi sınıfında bir ilkti. 2013 yılında Cross Caddy, sağlam dış panelleri ve dört tekerlekten çekişli kompakt bir MPV / SUV crossover olarak piyasaya sürüldü.

Üçüncü nesil Caddy, halefi için 2015 yılında yol aldığında, 11 yılda 1,6 milyonun üzerinde toplam satış elde etti.

 

Caddy 4: 2015-2020
Dünya çapında toplam satışlar: 722,000

Volkswagen Ticari Araçlar, dördüncü nesli panel van, mülkler ve kompakt MPV seçenekleriyle ve eksiksiz müşteri çok yönlülüğü için iki, beş ve yedi koltuk konfigürasyonuyla başlattı. Dört tekerlekten çekişli Caddy Alltrack – Cross Caddy’nin halefi – Caddy Plajı’nın hemen ardından geldi.

Caddy 4, Şehir Acil Durum Frenlemesi, ACC Uyarlamalı Mesafe Kontrolü ve Sürücü Uyarısı dahil olmak üzere konfor ve güvenliği artıran sürücü destek sistemleri için büyük bir adımdı.

Mart 2018’de Volkswagen Ticari Araçlar, Polonya Poznań tesisinde üretilen Caddy 3 ve 4 modelleri için iki milyonluk çizgiyi aştı. 2019’un sonuna kadar, bunların 722.000’i Caddy 4 tarafından açıklandı.

Caddy 5: 2020-
En son Caddy, ABD’nin orijinal lansmanından bu yana 40 yıl ve üç milyon birim sonra Şubat 2020’de açıldı. Yenilikçi Caddy 5, teknoloji, bağlantı ve güvenlik alanlarında büyük bir yükseltmeye sahiptir ve baştan sona yepyeni bir platformda üretilmiştir. Seti Yük ve Maxi şeklinde yük alanı aralıklarında 3.3m den 3 4.0m için 3 – yeterli iki Euro palet için yana doğru yüklenir. Yeni ‘Innovision Cockpit’ akıllı telefon bağlantısı sağlarken, 19 sürücü yardım sisteminin altısı yeni.

 

 

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv Sektörü

Tesla’nın satışları dört yıl sonra ilk kez düştü. Fiyat indirimleri de işe yaramadı

Tesla’nın satışları ilk çeyrekte yaklaşık yüzde dokuz düşüşle 386.810 araca geriledi; bir yıl önceki yaklaşık 423.000 araçtan. Analistler sonuçların bir felaket olduğunu düşünüyor. Neredeyse dört yıldır ilk kez yıllık düşüş gösterdi ve analistlerin beklentilerinin önemli ölçüde gerisinde kaldı. “Tesla”

Otomobil üreticisi, Kızıldeniz’deki trafik kesintilerinden kaynaklanan sorunların ve Almanya’daki fabrikasında üretimi engelleyen sabotajın ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi.

Satışların düştüğü haberinin ardından şirketin hisseleri zayıfladı. Wedbush Securities’ten analist Dan Ives, Tesla’nın son sonuçlarını şirketin yatırımcılara açıklamakta zorlanacağı tam bir felaket olarak nitelendirdi. Otomobil üreticisi, Kızıldeniz’deki trafik kesintilerinden kaynaklanan sorunların ve Almanya’daki fabrikasında üretimi engelleyen sabotajın ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi. Tesla son zamanlarda sert bir rekabetle ve elektrikli otomobillere olan talebin büyümesinde bir yavaşlamayla karşı karşıya kaldı. Otomobil üreticisi en son, pandemi nedeniyle üretimi sınırlamak zorunda kaldığı 2020’nin ikinci çeyreğinde satışlarda yıllık bazda düşüş bildirmişti.

Çin Tesla’nın nefesini kesiyor

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de Tesla, BYD gibi yerli otomobil üreticilerinin şiddetli rekabetiyle karşı karşıya. Son dördüncü çeyrekte dünyanın en büyük tamamen elektrikli otomobil satıcısı olarak Tesla’nın yerini aldı. Ancak bu ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe rağmen Tesla ilk sıraya geri döndü. BYD şirketi ilk çeyrekte yalnızca yaklaşık 300.000 elektrikli otomobil sattığını açıkladı. Bu, yıllık bazda %13’ün üzerinde bir artışı temsil etse de, dördüncü çeyreğe kıyasla %43’lük bir düşüşe de işaret ediyor.

Deepwater Asset Management’tan analist Gene Munster, bu yılın ilk çeyreğinin Tesla için “çirkin” olduğunu söyledi. Ona göre yüksek faiz oranları ve elektrikli otomobillere olan ilginin azalması da satışları olumsuz etkiledi. Ancak Munster, şirketin uzun vadeli beklentilerine ilişkin iyimserliğini dile getirdi. X ağında “Tesla’nın doğru yolda olduğuna ve bu fırtınanın geçeceğine hâlâ inanıyorum” diye yazdı. Satışlardaki düşüş haberinin ardından şirketin hisseleri önemli ölçüde zayıfladı. Reuters’e göre anketler ve uzman görüşleri, Tesla’nın ABD’deki bazı potansiyel müşterilerinin Musk’ın sağcı politikaları ve kamuoyuna yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle ertelendiğini gösteriyor.

Tesla hisseleri düşüyor, Musk fakirleşiyor

Tesla hisseleri Salı günü TSİ 18:00 civarında yüzde beşten fazla değer kaybetti. Bu yılın başından beri değerlerinin yaklaşık üçte birini kaybetmiş durumdalar. Tesla, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçları 23 Nisan’da yayınlayacak. Tesla’nın hisse senedi fiyatındaki düşüş, Musk’un servetinin değerini olumsuz etkiledi; Bloomberg verilerine göre bu yılın başından bu yana 40,5 milyar dolar azaldı. Bu verilere Tesla hisselerinde bugünkü düşüş dahil değil. Onlara göre Musk, 189 milyar dolarlık servetiyle LVMH kurucusu Bernard Arnault ve Amazon kurucusu Jeff Bezos’tan sonra dünyanın en zengin üçüncü kişisi.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Skyhome, iF Design Award 2024’te “En İyi Tasarım” ödülünü aldı

Skywell dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Award2024’te (iFTasarım Ödülleri), Skyhome modeliyle önemli bir başarıya imza attı.

10 dakikalık şarj ile 500 km’ye yakın menzil sunan ve sedan formunda olan SkywellSkyhome , gizli kapı kolları, elektronik dikiz aynaları ve rüzgâra karşı dirençli büyük çaplı jantlarıyla, aerodinamik verimliliğe katkı sağlıyor. Yeni model, parmak izi algılama, kapı açmak için yüz tanıma, cep telefonu kontrolü gibi benzersiz çözümlerle de ileri teknolojisini ortaya koyuyor.

skyhome-tasarim-odulu-1.jpeg

Arka koltuklar film izlemek ve ayak masajı yapmak için rahat bir alan sunuyor. Tavana entegre ettiği televizyon sayesinde ev konforunu yaşatacak olan SkywellSkyhome, 21 hoparlörlü ses sistemiyle benzersiz bir kabin içi deneyim vaat ediyor. Kapılarda, direksiyonda ve hoparlörlerde kullanılan ortam aydınlatmaları iç mekâna hareket ve modernlik katıyor. Güç elektroniğinde çağı yakalayan Sykwell, tasarım tarafında Avrupa ülkeleri klasmanına yaklaşırken, SkywellSkyhome modeliyle, tek veya çift motorlu dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyon halinde görücüye çıktı.

1954’te başlayan iF Design Award, dünyanın en bilinen tasarım yarışması, aynı zamanda yüksek kaliteli ürün tasarımının da bir sembolü olarak gösteriliyor.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Hyundai, IONIQ 5 Advance’i Türkiye’de satışa sundu

“Advance” donanım seviyesi, optimum özellikleriyle dikkat çekiyor. Isı pompasının standart olarak sunulduğu otomobilde piksel tipi LED aydınlatmalar, Bose Premium ses sistemi ve ısıtmalı ve soğutmalı deri koltuklar bulunuyor.

Hyundai Assan, 2024 yılında artırmayı hedeflediği elektrikli otomobil satışlarını, geliştirdiği yeni donanım seviyeleriyle desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda sırasıyla IONIQ 6 ve KONA Elektrik modellerini çeşitli donanım seviyeleriyle satışa sunan Hyundai Assan, şimdi de IONIQ markasının ilk modeli olan IONIQ 5 için yepyeni bir donanım seviyesi hazırladı.

Türk tüketicisi için özel olarak geliştirilen “Advance” donanım seviyesi, mevcut Progressive (standart ve uzun) versiyonlara en optimum özellikliyle eşlik edecek. Hyundai Assan, bu yeni donanım seviyesiyle beraber Türk tüketicisinin elektrikli otomobillerden en üst seviyede faydalanmalarını ve aynı zamanda geleceğin teknolojilerini en uygun fiyatla deneyimlemelerini hedefliyor.

hyundai-ioniq-5-advance-1.jpg

Segmentinde fark yaratacak

C-SUV segmentinde yer alan IONIQ 5 Advance‘ın öne çıkan özellikleri, günlük kullanımdaki tüm beklentileri karşılıyor. EV modellerin en önemli özelliklerinden biri olan ve bilhassa zorlu kış koşullarında da sürüş menzilini arttıran ısı pompası, diğer tüm Hyundai modellerinde olduğu gibi IONIQ 5’in Advance versiyonunda da standart olarak sunuluyor.

IONIQ 5 Advance’in donanım listesi ise bir hayli fazla. Piksel tasarımlı LED ön farlarla dikkat çeken otomobil, aktif güvenlik özellikleriyle de hem yaya hem de yolcu korumada öne çıkıyor. Euro NCAP’ten 5 yıldız ve aynı zamanda satışa sunulduğu günden bu yana 200’ün üzerinde ödül alan IONIQ 5, dur kalk özellikli akıllı hız sabitleme kontrolü ve çarpışma önleme asistanı gibi donanımlara sahip.

Bununla beraber; ön tarafta soğutma özelliğine sahip deri koltukların ısıtması da var. Müzik keyfini zirveye taşıyan BOSE Premium ses sistemi, 12,3 inç çift entegre bilgi ve multimedya ekranları, sanal gösterge paneli (Head-Up Display), kayar tip orta konsol ve gizli otomatik kapı kolları, otomobili günlük kullanımda oldukça konforlu bir yol arkadaşı haline getiriyor.

IONIQ 5 Advance, 58 kWh batarya, 125 kW (170 PS) gücündeki arkaya konumlu tek elektrik motoru ve arkadan itiş sistemi ile geliyor. Otomobildeki 58 kWh bataryanın %100 dolu olduğumda durumda menzili, birleşik kullanımda 384 km (WLTP). Buna karşılık araç, şehir içi kullanımda da 587 km menzile kadar rahatlıkla ulaşabiliyor.

IONIQ 5’in 0-100 km/s hızlanması ise Advance donanım seviyesinde 8,5 saniye. Aracın ulaşabildiği maksimum hız ise 185 km/s ile sınırlandırılmış. Buna ek olarak; üstün 800 voltluk batarya sistemine sahip olması sayesinde 350 kW ultra hızlı DC şarj cihazına bağlandığında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine şarj edilebiliyor. Yine WLTP normlarına göre, IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı ultra hızlı şarj istasyonlarında yalnızca 5 dakika şarj etmeleri yeterli. Hyundai, IONIQ 5 Advance modelini 7 farklı dış ve iki farklı iç renk seçeneği ile sunuyor.

Türkiye’deki model atağına çeşitli modeller ve yeni versiyonlarla devam edecek olan Hyundai Assan, yüzde 10 ÖTV diliminde yer alan IONIQ 5 Advance’ın fiyatını da 1.785.000 TL olarak açıkladı.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.