Connect with us

Elektrikli Otomobiller

Stellantis’te Türkiye’nin Yıldızı Parlıyor

14 markayı bünyesinde barındıran otomotiv devi Stellantis’in Türkiye’yi ziyaret eden global CEO’ları pazara desteğini sürpriz haberlerle açıklarken, Türk yöneticilerin yerel başarısı da büyük transferlerle küresele taşınıyor.

Fiat Chrysler (FCA) ve Fransız Grup PSA’nın geçen yıl yapılan ortaklığından doğan ve 14 markayı bünyesinde barındıran Stellantis, Türkiye’de büyümesini hızlandırıyor. Özellikle Grup PSA markaları olan Peugeot, Opel, Citroen ve DS bu yıl Türkiye pazarı için birbiri ardına iddialı büyüme hedefleri açıklarken, bu markalardan üçünün Türkiye yöneticileri de peş peşe globale transfer olarak Stellantis’te kritik görevler üstlendi. Diğer yandan, Türkiye’nin son dönemde gösterdiği başarılı performans, Stellantis bünyesindeki global CEO’ları İstanbul’a getirmeye devam ediyor. Opel, Citroen ve DS’in ardından son olarak Peugeot’nun Global CEO’su Linda Jackson geçen hafta Türkiye’yi ziyaret etti. Linda Jackson, Türkiye pazarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’yi ziyareti sırasında bir basın toplantısı da düzenleyen Linda Jackson, Stellantis markalarının global CEO’larının Türkiye’ye ziyaretlerine yönelik sorumuz üzerine, “Citroën, DS, Opel ve Peugeot’nun global yöneticileri Türkiye’yi çok önemsedikleri ve önemli bir potansiyel gördükleri için bu ziyaretleri gerçekleştiriyor” dedi.

Stellantis’in bölgesel satış hacminin %29’u Türkiye’den

Peugeot’nun Avrupa’da biraz yerelleştiğini, ancak markayı uluslararası bir konuma getirerek denge sağlamak istediğini vurgulayan Jackson, “Bu hedefte de bizim için 2 tane önemli bölge var. Güney Amerika bölgesi ve Türkiye’nin de bağlı olduğu Ortadoğu ve Afrika bölgesi” dedi. Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Stellantis satış hacminin yüzde 29’unun Türkiye’den geldiğine dikkat çeken Jackson, “Peugeot da bunun önemli bir kısmını oluşturuyor. Yani Orta Doğu satışlarının üçte biri Türkiye’den geliyor. Markamız da bunun içinde ciddi bir yer teşkil ediyor. Bu yüzden tabii ki Türkiye’deyiz. Türkiye, bizim için önemli olduğu için buradayız. Fakat dediğim gibi; marka olarak daha geniş bir çapta bu yukarı hareketi sağlamamız lazım” açıklamasını yaptı.

Türkiye’yi pilot ülke yaptı

Linda Jackson, Türk yöneticilerin Stellantis bünyesinde kritik görevlere gelmesini de değerlendirerek, “Türkiye’den çok ciddi sorumluluklar alan arkadaşlarımız oldu. Ben bunu sonuna kadar destekliyorum. Türk insanları çok açık ve girişimci insanlar. Bu nedenle bazı atılımların test edilmesi anlamında biz Türkiye’yi pilot ülke olarak kullanmak istiyoruz. Daha önceden hiç Peugeot’da var olmayan, yepyeni bir uygulamayı alıp, getirip Türkiye’de denemekten bahsediyorum. Diyelim ki web sitemizde canlı sohbet özelliği olacak, ya da web sitemiz tamamen metaverse tarafından yönetilecek olsun ve bunu test edeceğimiz yer Türkiye olsun diye karar verebiliriz” dedi. Türkiye’yi temmuz ayında ziyaret eden Opel CEO’su Florian Huettl de benzer bir açıklama yaparak, Türkiye’yi Almanya ve Birleşik Krallık ile birlikte üç ana pazarlarından biri yaptıklarını belirtmiş, “Türkiye artık kararlarımızı alırken danıştığımız ve dinamiklerini göz önünde bulundurduğumuz bir ülke” yorumunda bulunmuştu.

Bir global lansman daha gündeme alındı Türkiye, global model lansmanlar için de bir adres olmaya başladı. Citroen CEO’su Vincent Cobée Türkiye ekibinin başarısını ödüllendirmek için haziranda ilk kez bir Citroen modelinin global lansmanı Türkiye’de yapmıştı. Peugeot CEO’su Linda Jackson da Türkiye ekibinin yeni bir modelin dünya lansmanının Türkiye’de yapılmasını istediğini aktardı ve “Neden olmasın diyelim. Güzel bir fikir. Gelecekte olabilir” dedi.

peugeot-408-1jtu.jpgPeugeot, Türkiye’yi 5. büyük pazarı yapmayı hedefliyor

Peugeot, 140 ülke arasında Türkiye’yi iki sıra atlatarak 5. büyük pazar yapmayı hedefliyor. Peugeot Global CEO’su Linda Jackson, “Türkiye geçmişte 5. sıradaydı. Yani ben Türkiye’nin bu 7’nciliğini tekrar 5’inciliğe yükseltmek istiyorum” dedi. Bu kapsamda Eylül 2022 itibarıyla yüzde 4 pazar payına sahip olan marka, bu rakamı kısa vadede yüzde 8’e çıkarmak istiyor. Bu kapsamda, Peugeot gelecek yıl 57 bin adet satışla tarihi rekor kırmayı ve yüzde 7.4 pazar payına ulaşmayı hedefliyor.

Bu hedefl ere ulaşmada SUV modellerin yanı sıra 308, 408 ve hafif ticari araçlar önemli bir rol üstlenecek. Linda Jackson, “Özellikle Türkiye’ye geldim çünkü buradaki iddialı planlarımızı konuşmak istedim. Bayilerimizi gezdim, rakiplerimizin bayilerini de geziyorum. Türkiye ekibine güvenim ve desteğim sonsuz” dedi. “TOGG’la rekabet iyi gelecek” Peugeot’nun da diğer tüm markalar gibi ana odağında elektrikli dönüşüm var. Bu alanda elektrikli araçlara geçişte önde giden marka olma hedefi var.

Linda Jackson, 2029 yılında e-208 ile başlayan yolculuğun 2023’te genişletilmiş bir elektrikli araçlar yelpazesiyle devam edeceğine vurgu yaparak, “Avrupa’da ürün gamımıza yeni e-208’in elektrikli versiyonun yanına, 2008 ve 5008’in de plug in hibrid versiyonlarıyla yeni e-308’i ekleyeceğiz. Peugeot, elektrikli araçlara geçişte önde giden marka olmak istiyor. Örneğin ekim ayında e-2008’in Türkiye lansmanı yapılacak. Türkiye’de gerekli müşteri deneyimini oluşturmak, bunun birikimini sağlamak istiyoruz. Önümüzdeki yıl da e-308 gelecek” diye konuştu.

Peugeot, 2023’te de ilk Giga fabrikasını da açmayı planlıyor. Jackson, “Bu, bizim elektrikli araçlar için kendi parçalarımızı üretmemizi sağlayacak” dedi. TOGG’a yönelik de açıklama yapan Jackson, “Açık söylemek gerekirse ben bu rekabeti olumlu karşılıyorum” dedi. Bu konuda Peugeot Türkiye’nin yeni Genel Müdür’ü Gülin Reyhanoğlu da “TOGG ile ilgili de tabii ki ülkemiz için çok önemli bir yatırım, önemli bir konu. Başarılı olmasını canı gönülden diliyoruz. Bir taraftan da evet rekabeti artırmasını ve bizi zorlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

YÖNETİCİ TRAFİĞİ HIZLANDI “5 AYDA 3 BÜYÜK TRANSFER”

■ Berk Mumcu, DS Türkiye Genel Müdürü iken, Haziran 2022’de Stellantis markalarından Jeep’in ABD’deki merkezinde global kadroya transfer oldu, Mumcu Jeep markasının coğrafya ve bölge yönetimi pozisyonunda görev alacak.

■ İbrahim Anaç, Peugeot Türkiye Genel Müdürü görevini yürütürken, Temmuz 2022’de Stellantis’in dünya çapındaki 6 büyük bölgesinden bir tanesi olan, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde Samir Cherfan’a bağlı olarak Stellantis Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı.

■ Alpagut Girgin, Opel Türkiye Genel Müdürü iken, ekim ayında Stellantis’in Markalar Planlama ve Performans Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı olarak atandı. 56 ülkeden sorumlu olacak.

6 AYDA 4 CEO ZİYARETİ

■ Citroen CEO’su Vincent Cobée, nisan ayında Türkiye’yi ilk kez ziyaret etti. Cobée Türkiye’yi 5. büyük pazarları yapma hedefleri olduğunu açıkladı. Ardından Citroen C4X ile marka ilk kez bir dünya lansmanını Haziran ayında Türkiye’de yaptı.

■ DS Automobiles CEO’su Béatrice Foucher, nisan ayında Türkiye’ye geldi. Kilit pazar yaptıkları Türkiye’de Premium segmentte ilk 5’i hedeflediklerini söyledi.

■ Opel CEO’su Florian Huettl temmuzda geldi. Türkiye’yi Almanya ve Birleşik Krallık ile birlikte üç ana pazarlarından biri yaptıklarını belirtti.

■ Peugeot Global CEO’su Linda Jackson geçen hafta Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye’yi 140 ülke arasında 5. büyük pazar yapmak istediklerini açıkladı.

Aysel YÜCEL – DÜNYA

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Otomobiller

Skyhome, iF Design Award 2024’te “En İyi Tasarım” ödülünü aldı

Skywell dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Award2024’te (iFTasarım Ödülleri), Skyhome modeliyle önemli bir başarıya imza attı.

10 dakikalık şarj ile 500 km’ye yakın menzil sunan ve sedan formunda olan SkywellSkyhome , gizli kapı kolları, elektronik dikiz aynaları ve rüzgâra karşı dirençli büyük çaplı jantlarıyla, aerodinamik verimliliğe katkı sağlıyor. Yeni model, parmak izi algılama, kapı açmak için yüz tanıma, cep telefonu kontrolü gibi benzersiz çözümlerle de ileri teknolojisini ortaya koyuyor.

skyhome-tasarim-odulu-1.jpeg

Arka koltuklar film izlemek ve ayak masajı yapmak için rahat bir alan sunuyor. Tavana entegre ettiği televizyon sayesinde ev konforunu yaşatacak olan SkywellSkyhome, 21 hoparlörlü ses sistemiyle benzersiz bir kabin içi deneyim vaat ediyor. Kapılarda, direksiyonda ve hoparlörlerde kullanılan ortam aydınlatmaları iç mekâna hareket ve modernlik katıyor. Güç elektroniğinde çağı yakalayan Sykwell, tasarım tarafında Avrupa ülkeleri klasmanına yaklaşırken, SkywellSkyhome modeliyle, tek veya çift motorlu dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyon halinde görücüye çıktı.

1954’te başlayan iF Design Award, dünyanın en bilinen tasarım yarışması, aynı zamanda yüksek kaliteli ürün tasarımının da bir sembolü olarak gösteriliyor.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Hyundai, IONIQ 5 Advance’i Türkiye’de satışa sundu

“Advance” donanım seviyesi, optimum özellikleriyle dikkat çekiyor. Isı pompasının standart olarak sunulduğu otomobilde piksel tipi LED aydınlatmalar, Bose Premium ses sistemi ve ısıtmalı ve soğutmalı deri koltuklar bulunuyor.

Hyundai Assan, 2024 yılında artırmayı hedeflediği elektrikli otomobil satışlarını, geliştirdiği yeni donanım seviyeleriyle desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda sırasıyla IONIQ 6 ve KONA Elektrik modellerini çeşitli donanım seviyeleriyle satışa sunan Hyundai Assan, şimdi de IONIQ markasının ilk modeli olan IONIQ 5 için yepyeni bir donanım seviyesi hazırladı.

Türk tüketicisi için özel olarak geliştirilen “Advance” donanım seviyesi, mevcut Progressive (standart ve uzun) versiyonlara en optimum özellikliyle eşlik edecek. Hyundai Assan, bu yeni donanım seviyesiyle beraber Türk tüketicisinin elektrikli otomobillerden en üst seviyede faydalanmalarını ve aynı zamanda geleceğin teknolojilerini en uygun fiyatla deneyimlemelerini hedefliyor.

hyundai-ioniq-5-advance-1.jpg

Segmentinde fark yaratacak

C-SUV segmentinde yer alan IONIQ 5 Advance‘ın öne çıkan özellikleri, günlük kullanımdaki tüm beklentileri karşılıyor. EV modellerin en önemli özelliklerinden biri olan ve bilhassa zorlu kış koşullarında da sürüş menzilini arttıran ısı pompası, diğer tüm Hyundai modellerinde olduğu gibi IONIQ 5’in Advance versiyonunda da standart olarak sunuluyor.

IONIQ 5 Advance’in donanım listesi ise bir hayli fazla. Piksel tasarımlı LED ön farlarla dikkat çeken otomobil, aktif güvenlik özellikleriyle de hem yaya hem de yolcu korumada öne çıkıyor. Euro NCAP’ten 5 yıldız ve aynı zamanda satışa sunulduğu günden bu yana 200’ün üzerinde ödül alan IONIQ 5, dur kalk özellikli akıllı hız sabitleme kontrolü ve çarpışma önleme asistanı gibi donanımlara sahip.

Bununla beraber; ön tarafta soğutma özelliğine sahip deri koltukların ısıtması da var. Müzik keyfini zirveye taşıyan BOSE Premium ses sistemi, 12,3 inç çift entegre bilgi ve multimedya ekranları, sanal gösterge paneli (Head-Up Display), kayar tip orta konsol ve gizli otomatik kapı kolları, otomobili günlük kullanımda oldukça konforlu bir yol arkadaşı haline getiriyor.

IONIQ 5 Advance, 58 kWh batarya, 125 kW (170 PS) gücündeki arkaya konumlu tek elektrik motoru ve arkadan itiş sistemi ile geliyor. Otomobildeki 58 kWh bataryanın %100 dolu olduğumda durumda menzili, birleşik kullanımda 384 km (WLTP). Buna karşılık araç, şehir içi kullanımda da 587 km menzile kadar rahatlıkla ulaşabiliyor.

IONIQ 5’in 0-100 km/s hızlanması ise Advance donanım seviyesinde 8,5 saniye. Aracın ulaşabildiği maksimum hız ise 185 km/s ile sınırlandırılmış. Buna ek olarak; üstün 800 voltluk batarya sistemine sahip olması sayesinde 350 kW ultra hızlı DC şarj cihazına bağlandığında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine şarj edilebiliyor. Yine WLTP normlarına göre, IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı ultra hızlı şarj istasyonlarında yalnızca 5 dakika şarj etmeleri yeterli. Hyundai, IONIQ 5 Advance modelini 7 farklı dış ve iki farklı iç renk seçeneği ile sunuyor.

Türkiye’deki model atağına çeşitli modeller ve yeni versiyonlarla devam edecek olan Hyundai Assan, yüzde 10 ÖTV diliminde yer alan IONIQ 5 Advance’ın fiyatını da 1.785.000 TL olarak açıkladı.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

BYD, Aksigorta Güvencesiyle Türkiye Yollarında

Aksigorta, dünyanın lider elektrikli otomobil üreticisi olarak Türkiye pazarına giriş yapan BYD markası ile iş birliği yaptı. Anlaşma ile Aksigorta, BYD Türkiye’nin %100 elektrikli araçlarına özelleştirilmiş elektrikli araç marka kasko hizmeti sunacak.

Yeni nesil sigortacılık anlayışıyla ürün ve hizmetlerini geliştirmeye devam eden Aksigorta, yeni iş birlikleri ile de ulaşım ağını genişletiyor. Aksigorta’nın bu alandaki son hamlesi ise BYD Türkiye oldu. Aksigorta, Kasım ayı itibariyle Türkiye’de satışa çıkan BYD markalı yüzde 100 elektrikli araçların marka kasko güvencesini üstlendi. Sağlanan iş birliği ile BYD Türkiye bayilerinden yola çıkacak olan elektrikli araçlar, e-kasko’yu tercih edecek olan müşteriler için yalnızca Aksigorta tarafından teminat altına alınacak.

Aksigorta ve BYD, e-kasko ile sayısız güvence sunuyor

BYD sahipleri, elektrikli araçlarının tüm ihtiyaçlarına cevap veren, tam koruma sağlayan pek çok avantajlı teminata da sahip olacaklar. Üretici garantisi boyunca muafiyetsiz, yüzde 100 batarya güvencesi sunan e-kasko, müşterilerine sektörde farklılaşan bir uygulama ile arıza ya da kaza halinde Türkiye’nin her noktasından, aracın tamir olacağı yetkili servise kilometre sınırsız çekici hizmeti de sunuyor. Ayrıca şarj ekipmanlarının çalınması veya hasar alması durumunda da koruma sağlıyor. e-kasko, yolda şarj bitmesi durumunda en yakın şarjlanma noktasına ücretsiz olarak çekim hizmeti sunmasının yanı sıra bataryada meydana gelebilecek yanlış şarj dolum hasarlarını da tam koruma altına alıyor. e-kasko sahipleri, şarj bitimine karşı mobil şarj hizmeti ve Eşarj istasyonlarında alınacak her şarj hizmetinden yüzde 10 indirim avantajı gibi pek çok teminat seçeneğine de sahip olacaklar. Ayrıca e-kasko poliçesi yaptıran müşteriler adına Ege Orman Vakfı aracılığıyla dikilen fidanlarla karbon ayak izini azaltma çalışmalarına destek olunuyor.

2023’te 3 milyon adetten daha fazla satış elde ederek üst üste ikinci kez dünyanın en büyük yeni enerjili otomobil satışı yapan firması olan BYD’ nin, Türkiye’deki marka kasko paydaşı olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran, “Türkiye otomotiv pazarında elektrikli araçlara yönelik çok ciddi bir ilgi var. Türkiye’de 2023 yılında 1 milyon 232 bini aşkın otomobil satışı gerçekleşti. Satılan araçların motor tiplerine baktığımızda; yaklaşık yüzde 67’si benzinli, 14’ü dizel, yüzde 11’i hibrit, yüzde 1’i LPG’li ve yüzde 7 civarında elektrikli yakıt tipleri tercih edilmiştir. 2023 yılında yüzde 100 elektrikli otomobil satışları %844 artarak 65.562 adede ulaştı. Çin’in elektrikli otomobil ve batarya devi BYD’nin Türkiye’ye giriş yapmasıyla birlikte bu ilginin çok daha artacağı aşikâr. Aksigorta olarak Türkiye’de bir ilk olarak elektrikli otomobillere özel tasarladığımız kaskomuz e-kasko ile sektörde fark yarattık. Şimdi bu deneyimimizi BYD’nin Türkiye’deki elektrikli otomobillerine özel çıkarttığımız e-kasko için kullanmaktan memnuniyet duyacağız. Sağladığımız iş birliği ile BYD Türkiye’nin bayilerinden satın alınacak her bir araç, Aksigorta güvencesi ile yola çıkacak’’ açıklamalarında bulundu.

BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun da sektörünün en büyük kuruluşlardan biri olan Aksigorta ile yapılan iş birliğinin önemine değinerek, “Türkiye elektrikli araç pazarı çok hızlı gelişiyor. Bu doğrultuda BYD Türkiye olarak müşteri beklentilerine güvenilir, hızlı ve sağlıklı çözümler sunmak en büyük hedefimiz. Aksigorta iş birliğimiz BYD Türkiye’nin planları ve yol haritasında çok değerli bir yerde duruyor” dedi.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.