Connect with us

Otomotiv

Mobil Oil desteği, kadın işyeri sahiplerini güçlendirecek

Mobil Oil Türk AŞ’nin TEB, Renaissance İstanbul Polat Bosphorus ve WEConnect International’ın hayata geçirdiği Satın Almacıyla Tanışma Toplantısı – İstanbul ve Ötesi”, bu yıl 7’nci kez gerçekleştirildi.

Türkiye’de kurulan ilk madeni yağ ve akaryakıt firması olan Mobil Oil Türk AŞ, iş dünyasında kadın nüfusunun artırılması için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda Mobil Oil Türk AŞ, dünyanın birçok ülkesindeki kadın iş sahiplerine, büyük kurumların tedarik zincirine dahil olmaları için fırsatlar sunan WEConnect International ile birlikte hayata geçirdiği örnek iş birliğiyle kadınlara networklerini geliştirme imkânı sağlıyor. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Satın Almacıyla Tanışma Toplantısı – İstanbul ve Ötesi” Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel’de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

eda-demir-2.jpgBüyük bir kaynak kullanılmıyor!

Etkinlik kapsamında dünya çapında ve Türkiye’de kadın sahipliğindeki işletmelerin desteklenmesi ve “Kadının tedarik zincirinde güçlenmesi” amaçlanıyor. Etkinlikte, “Tedarikte Çeşitlilik” ilkesini benimseyen ve kendi tedarik zincirine kadın iş sahiplerini katmayı hedefleyen birçok global ve lokal şirketin üst düzey yöneticileri bir araya getirildi. İş hayatında kadının önemine dikkat çeken ExxonMobil Madeni Yağlar Avrupa, Afrika, Orta Doğu Sürdürülebilirlik Yöneticisi Eda Demir, “Dünya Bankası’nın yaptığı bir çalışmaya göre, kadın iş yeri sahiplerine ya da kadına ekonomik anlamda bir destek verildiğinde, kadın aldığı o desteğin yüzde 90’ını sağlığa, eğitme ve çevresine fayda olarak geri veriyor” dedi. Dünyadaki toplam finansmanın sadece yüzde 1’inin kadınlara sağlandığını vurgulayan Eda Demir, “Devlet ihalelerinde kadınlara verilen iş yine aynı yüzdelerde. Bir finansal çalışmaya göre de bugün kadınlara, erkeklere tanınan eşit haklar verilse, dünyanın gayrisafi milli hasılası 28 trilyon dolar büyüyecek. Bugün kullanılmayan korkunç büyük bir kaynaktan bahsediyoruz” diye konuştu.

İş yerlerinin sadece yüzde 1,3’ü kadınların!

Türkiye’nin OECD’ye göre bile çok geride olduğuna işaret eden Eda Demir, şöyle devam etti: “Kadın nüfusumuz, toplam nüfusun yarısı ama sadece yüzde 25 civarında kadın iş hayatında. İş hayatındaki kadınlarımıza baktığımızda bunlar sezonluk, ağırlıklı tarım işçisi. Kadın iş yeri sahipliği oranı yüzde 1,3. Bir tarafta tam olarak potansiyelini kullanamadığımız korkunç zeki, üretici, 1’i 5 yapan bir cinsiyet grubu var. Şimdi Exxon Mobil bir kere bunun farkında, global düzeyde de farkında. Biz yıllardır Women’s Economic Opportunity adıyla başlayan bir girişime destek veriyoruz. Biliyorsunuz; Birleşmiş Milletler’in 17 sürdürülebilirlik hedefi var. Bunun 14’ü için uğraş gösteriyoruz ama bizim için sosyal anlamda ağırlık noktası sağlık, eğitim ve kadındır.”

Kadınlara fırsat yaratmaya devam edeceğiz!

90’dan fazla ülkede 10 binlerce kadına farklı STK’lar üzerinden ulaştıklarını belirten Eda Demir, “WEConnect, 2009 yılında kurulmuş ve biz 2017’den beri bu STK’yı destekliyoruz. Çünkü şunu görüyoruz. Kadın iş yeri sahiplerine biz destek verirsek şirket için de avantajlı çünkü kadın iş yerleri bir kere çevik, hızlı, yaratıcı ve tabii ki rekabetçi. O yüzden bizim satın almalarımızın 3 milyar doları bugün itibarıyla lokal ve kadın diye dediğimiz gruplardan yapılıyor dünyada. 2025 için de hedefimiz 6 milyar dolar. WEConnect bize kadın iş yeri sahipleriyle buluşmamızı sağlıyor. Hedefimiz bu iş birliği ile başka kurumları da bu fırsattan faydalandırmak. Aktiviteler yapıyoruz, 7’ncisini yaparak bugüne kadar 300’den fazla değerli kadın iş yeri sahibine ulaştık” dedi. Organizasyon kapsamında düzenlenen oturumlarda 5 kadın girişimci projelerini tanıtma fırsatı buldu. Söz konusu projeler, jürinin oylarıyla derecelendirildi. Bu kapsamda her bir kadın girişimci için bir jüri üyesi mentorluk desteği sağlayacak.

Kadınları tedarik zincirine dahil ediyor!

WEConnect International’ın, 2009’dan beri dünyada, 2013’ten bu yana da Türkiye’de faaliyet gösterdiğini söyleyen WEConnect Türkiye Direktörü Nurdan Gündoğdu ise, “Hedefimiz 140’tan fazla ülkedeki kadın iş sahiplerini global şirketlerin ve kurumların tedarik zincirine dahil etmek. Yaptığımız çalışmalarla WECommunity Platformu’nda yer alan 17 binden fazla kayıtlı kadın girişimci, 180’den fazla kurumsal üyeye ulaşarak global pazarlara açılma şansı elde ediyor” dedi.

Continue Reading
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv Sektörü

Tesla’nın satışları dört yıl sonra ilk kez düştü. Fiyat indirimleri de işe yaramadı

Tesla’nın satışları ilk çeyrekte yaklaşık yüzde dokuz düşüşle 386.810 araca geriledi; bir yıl önceki yaklaşık 423.000 araçtan. Analistler sonuçların bir felaket olduğunu düşünüyor. Neredeyse dört yıldır ilk kez yıllık düşüş gösterdi ve analistlerin beklentilerinin önemli ölçüde gerisinde kaldı. “Tesla”

Otomobil üreticisi, Kızıldeniz’deki trafik kesintilerinden kaynaklanan sorunların ve Almanya’daki fabrikasında üretimi engelleyen sabotajın ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi.

Satışların düştüğü haberinin ardından şirketin hisseleri zayıfladı. Wedbush Securities’ten analist Dan Ives, Tesla’nın son sonuçlarını şirketin yatırımcılara açıklamakta zorlanacağı tam bir felaket olarak nitelendirdi. Otomobil üreticisi, Kızıldeniz’deki trafik kesintilerinden kaynaklanan sorunların ve Almanya’daki fabrikasında üretimi engelleyen sabotajın ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi. Tesla son zamanlarda sert bir rekabetle ve elektrikli otomobillere olan talebin büyümesinde bir yavaşlamayla karşı karşıya kaldı. Otomobil üreticisi en son, pandemi nedeniyle üretimi sınırlamak zorunda kaldığı 2020’nin ikinci çeyreğinde satışlarda yıllık bazda düşüş bildirmişti.

Çin Tesla’nın nefesini kesiyor

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de Tesla, BYD gibi yerli otomobil üreticilerinin şiddetli rekabetiyle karşı karşıya. Son dördüncü çeyrekte dünyanın en büyük tamamen elektrikli otomobil satıcısı olarak Tesla’nın yerini aldı. Ancak bu ilk çeyrekte satışlardaki düşüşe rağmen Tesla ilk sıraya geri döndü. BYD şirketi ilk çeyrekte yalnızca yaklaşık 300.000 elektrikli otomobil sattığını açıkladı. Bu, yıllık bazda %13’ün üzerinde bir artışı temsil etse de, dördüncü çeyreğe kıyasla %43’lük bir düşüşe de işaret ediyor.

Deepwater Asset Management’tan analist Gene Munster, bu yılın ilk çeyreğinin Tesla için “çirkin” olduğunu söyledi. Ona göre yüksek faiz oranları ve elektrikli otomobillere olan ilginin azalması da satışları olumsuz etkiledi. Ancak Munster, şirketin uzun vadeli beklentilerine ilişkin iyimserliğini dile getirdi. X ağında “Tesla’nın doğru yolda olduğuna ve bu fırtınanın geçeceğine hâlâ inanıyorum” diye yazdı. Satışlardaki düşüş haberinin ardından şirketin hisseleri önemli ölçüde zayıfladı. Reuters’e göre anketler ve uzman görüşleri, Tesla’nın ABD’deki bazı potansiyel müşterilerinin Musk’ın sağcı politikaları ve kamuoyuna yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle ertelendiğini gösteriyor.

Tesla hisseleri düşüyor, Musk fakirleşiyor

Tesla hisseleri Salı günü TSİ 18:00 civarında yüzde beşten fazla değer kaybetti. Bu yılın başından beri değerlerinin yaklaşık üçte birini kaybetmiş durumdalar. Tesla, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçları 23 Nisan’da yayınlayacak. Tesla’nın hisse senedi fiyatındaki düşüş, Musk’un servetinin değerini olumsuz etkiledi; Bloomberg verilerine göre bu yılın başından bu yana 40,5 milyar dolar azaldı. Bu verilere Tesla hisselerinde bugünkü düşüş dahil değil. Onlara göre Musk, 189 milyar dolarlık servetiyle LVMH kurucusu Bernard Arnault ve Amazon kurucusu Jeff Bezos’tan sonra dünyanın en zengin üçüncü kişisi.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Skyhome, iF Design Award 2024’te “En İyi Tasarım” ödülünü aldı

Skywell dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Award2024’te (iFTasarım Ödülleri), Skyhome modeliyle önemli bir başarıya imza attı.

10 dakikalık şarj ile 500 km’ye yakın menzil sunan ve sedan formunda olan SkywellSkyhome , gizli kapı kolları, elektronik dikiz aynaları ve rüzgâra karşı dirençli büyük çaplı jantlarıyla, aerodinamik verimliliğe katkı sağlıyor. Yeni model, parmak izi algılama, kapı açmak için yüz tanıma, cep telefonu kontrolü gibi benzersiz çözümlerle de ileri teknolojisini ortaya koyuyor.

skyhome-tasarim-odulu-1.jpeg

Arka koltuklar film izlemek ve ayak masajı yapmak için rahat bir alan sunuyor. Tavana entegre ettiği televizyon sayesinde ev konforunu yaşatacak olan SkywellSkyhome, 21 hoparlörlü ses sistemiyle benzersiz bir kabin içi deneyim vaat ediyor. Kapılarda, direksiyonda ve hoparlörlerde kullanılan ortam aydınlatmaları iç mekâna hareket ve modernlik katıyor. Güç elektroniğinde çağı yakalayan Sykwell, tasarım tarafında Avrupa ülkeleri klasmanına yaklaşırken, SkywellSkyhome modeliyle, tek veya çift motorlu dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyon halinde görücüye çıktı.

1954’te başlayan iF Design Award, dünyanın en bilinen tasarım yarışması, aynı zamanda yüksek kaliteli ürün tasarımının da bir sembolü olarak gösteriliyor.

Continue Reading

Elektrikli Otomobiller

Hyundai, IONIQ 5 Advance’i Türkiye’de satışa sundu

“Advance” donanım seviyesi, optimum özellikleriyle dikkat çekiyor. Isı pompasının standart olarak sunulduğu otomobilde piksel tipi LED aydınlatmalar, Bose Premium ses sistemi ve ısıtmalı ve soğutmalı deri koltuklar bulunuyor.

Hyundai Assan, 2024 yılında artırmayı hedeflediği elektrikli otomobil satışlarını, geliştirdiği yeni donanım seviyeleriyle desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda sırasıyla IONIQ 6 ve KONA Elektrik modellerini çeşitli donanım seviyeleriyle satışa sunan Hyundai Assan, şimdi de IONIQ markasının ilk modeli olan IONIQ 5 için yepyeni bir donanım seviyesi hazırladı.

Türk tüketicisi için özel olarak geliştirilen “Advance” donanım seviyesi, mevcut Progressive (standart ve uzun) versiyonlara en optimum özellikliyle eşlik edecek. Hyundai Assan, bu yeni donanım seviyesiyle beraber Türk tüketicisinin elektrikli otomobillerden en üst seviyede faydalanmalarını ve aynı zamanda geleceğin teknolojilerini en uygun fiyatla deneyimlemelerini hedefliyor.

hyundai-ioniq-5-advance-1.jpg

Segmentinde fark yaratacak

C-SUV segmentinde yer alan IONIQ 5 Advance‘ın öne çıkan özellikleri, günlük kullanımdaki tüm beklentileri karşılıyor. EV modellerin en önemli özelliklerinden biri olan ve bilhassa zorlu kış koşullarında da sürüş menzilini arttıran ısı pompası, diğer tüm Hyundai modellerinde olduğu gibi IONIQ 5’in Advance versiyonunda da standart olarak sunuluyor.

IONIQ 5 Advance’in donanım listesi ise bir hayli fazla. Piksel tasarımlı LED ön farlarla dikkat çeken otomobil, aktif güvenlik özellikleriyle de hem yaya hem de yolcu korumada öne çıkıyor. Euro NCAP’ten 5 yıldız ve aynı zamanda satışa sunulduğu günden bu yana 200’ün üzerinde ödül alan IONIQ 5, dur kalk özellikli akıllı hız sabitleme kontrolü ve çarpışma önleme asistanı gibi donanımlara sahip.

Bununla beraber; ön tarafta soğutma özelliğine sahip deri koltukların ısıtması da var. Müzik keyfini zirveye taşıyan BOSE Premium ses sistemi, 12,3 inç çift entegre bilgi ve multimedya ekranları, sanal gösterge paneli (Head-Up Display), kayar tip orta konsol ve gizli otomatik kapı kolları, otomobili günlük kullanımda oldukça konforlu bir yol arkadaşı haline getiriyor.

IONIQ 5 Advance, 58 kWh batarya, 125 kW (170 PS) gücündeki arkaya konumlu tek elektrik motoru ve arkadan itiş sistemi ile geliyor. Otomobildeki 58 kWh bataryanın %100 dolu olduğumda durumda menzili, birleşik kullanımda 384 km (WLTP). Buna karşılık araç, şehir içi kullanımda da 587 km menzile kadar rahatlıkla ulaşabiliyor.

IONIQ 5’in 0-100 km/s hızlanması ise Advance donanım seviyesinde 8,5 saniye. Aracın ulaşabildiği maksimum hız ise 185 km/s ile sınırlandırılmış. Buna ek olarak; üstün 800 voltluk batarya sistemine sahip olması sayesinde 350 kW ultra hızlı DC şarj cihazına bağlandığında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine şarj edilebiliyor. Yine WLTP normlarına göre, IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı ultra hızlı şarj istasyonlarında yalnızca 5 dakika şarj etmeleri yeterli. Hyundai, IONIQ 5 Advance modelini 7 farklı dış ve iki farklı iç renk seçeneği ile sunuyor.

Türkiye’deki model atağına çeşitli modeller ve yeni versiyonlarla devam edecek olan Hyundai Assan, yüzde 10 ÖTV diliminde yer alan IONIQ 5 Advance’ın fiyatını da 1.785.000 TL olarak açıkladı.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.